Naga MarketsSaudi Aramco z największym IPO na świecie. Mowa o kwocie 25,6 mld dolarówPo latach przygotowań do IPO, Saudi Aramco, największy na świecie producent ropy naftowej w końcu wejdzie na giełdę. Oferta publiczna opiewa na trzy miliardy akcji, których cena wyniesie 8,53 USD za akcję. Całkowita wycena IPO naftowego giganta opiewa na 25,6 mld dolarów przy wprowadzeniu 1,5% akcji. Zainteresowanie uczestnictwem w pierwszej ofercie publicznej jest bardzo duże.

Ostatni rekord w IPO padł w 2014 roku, kiedy do oferty publicznej wystawiono akcję Alibaby. Kiedy Saudi Aramco wejdzie na giełdę, stanie się najcenniejszą spółką giełdową świata, wyprzedzając amerykańskich potentatów z branży technologicznej takich jak Microsoft oraz Apple.

Składanie ofert ma wystartować w środę, 11 grudnia br. na saudyjskiej giełdzie Tadawul. Koncern według aktualnej wyceny jest wart 1,7 bln USD, aż o 0,5 mld USD więcej od najcenniejszej dotychczas spółki świata.

Plan księcia

Książę Mohammed bin Salman wiąże z wprowadzeniem Aramco na giełdę plan modernizacji krajowej gospodarki oraz uniezależnienia jej od ropy naftowej. Plan ten znany jest pod nazwą Wizja 2030.

IPO może też pomóc gospodarce Arabii Saudyjskiej, która ucierpiała w powodu lokalnych problemów, gdzie między innymi sprzeciwiano się czystkom wśród elit. Z kolei zagraniczni inwestorzy oburzeni byli zabójstwem saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Mieszający na stałe w USA publicysta, wielokrotnie krytykował władze Arabii Saudyjskiej m.in. za wojnę w Jemenie. Został on brutalnie zamordowany na terenie konsulatu w Stambule.

Zobacz też: Wojna handlowa: Chiny robią ukłon w stronę USA uchylając część taryf na soję i wieprzowinę

Wrota do świata Aramco

Saudi Aramco uznawana jest za jedną z najbardziej tajemniczych firma na świecie. Dotychczas wypracowywane przez nią zyski przez dziesięciolecia pomagały w finansowaniu królestwa oraz rządzącej nim rodziny. Teraz część z nich trafi także do inwestorów.

Wejście na giełdę sprawi, że spółka Aramco będzie musiał podzielić się sprawozdaniami finansowymi, które do tej pory znane były tylko nielicznym.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here