Naga MarketsSaudi Aramco, a nie Apple najdroższą spółką na świecie. Koncern naftowy pobił rekord wszechczasów
Jacek Brzeski (redaktor Polsat News) zaprasza na kolejny odcinek z serii Artyści Rynków

W sierpniu 2018 roku amerykańska spółka technologiczna Apple została pierwszym publicznie notowanym podmiotem na świecie, którego wartość rynkowa przekroczyła granicę biliona dolarów. Ponad rok później na giełdzie debiutuje Saudi Aramco, saudyjski państwowy koncern naftowy i w przeciągu zaledwie kilku dni bije wszystkie rekordy stając się największą pierwszą ofertą publiczną w historii (IPO) oraz pierwsza spółką w historii, która osiągnęła kapitalizację powyżej 2 bilionów dolarów deklasując dotychczasowych liderów. Więcej o efektownym debiucie Saudi Aramco w najnowszym odcinku Artystów Rynków.


Saudi Aramco na Tadawul codziennie z maksymalnym wzrostem

Zgodnie z regulaminem saydjkisej giełdy Tadawul, na której notowane jest Saudi Aramco maksymalny jednodniowy wzrost ceny pojedynczego waloru może wynieść 10%. Od początku notowań z połowy zeszłego tygodnia akcje potentata naftowego osiągały maksymalną aprecjację kolejne dni z rzędu i dopiero wtorkowa sesja przynosi delikatną deprecjację.

Przypomnijmy, że Saudi Aramco przeprowadziło rekordową ofertę IPO, w której spółka sprzedała łącznie 3,45 mld akcji po 32 riali każda, zyskując w ten sposób 29,4 mld USD. Fakt ten sprawił, że spółka przeprowadziła największe IPO w historii. Dotychczasowy rekord należał do chińskiego giganta e-commerce Alibaba, który w 2014 roku sprzedał akcje w IPO na giełdzie amerykańskiej za 20 mld USD.

„Saudi Aramco było długo oczekiwanym debiutem, rynki żyły spekulacjami jaką ostateczną wartość może osiągnąć spółka i jak wysoko ustawiona zostanie poprzeczka nowego rekordu kapitalizacji. Oczekiwane 2 biliony dolarów zostały przekroczone, więc w porównaniu z amerykańskimi gigantami takimi jak Microsoft, Apple i Alphabet, to wartości są dwukrotnie wyższe” – komentuje Maciej Leściorz z CMC Markets.

Należy zwrócić jednak uwagę, że zdecydowana większość akcji Saudi Aramco kontrolowana jest przez rząd saudyjski, a niespełna 2% zostało dopuszczonych do obrotu publicznego, natomiast w przypadku giełdy w Stanach Zjednoczonych w obrocie znajduje się od 90 do 100 procent wszystkich akcji. W związku z tym Leściorz uważa, że gdyby debiutujący na Tadawul potentat naftowy posiadał podobną strukturę emisji osiągnięcie tak wysokiej kapitalizacji mogłoby być niemożliwe.

Saudi Aramco podstawą saudyjskiego PKB. 23% gospodarki stanowi ropa naftowa

W pierwszym półroczu bieżącego roku Saudi Aramco zarobiło na czysto niemal 47 miliardów dolarów, zysk operacyjny EBIT (przed opodatkowaniem) wyniósł natomiast niemal 100 miliardów. Jak zauważa Łukasz Wardyn z CMC, w przypadku Saudi Aramco mowa o ogromnych kwotach i jednocześnie dużym znaczeniu strategicznym dla saudyjskiej gospodarki, która niemal w czwartej części uzależniona jest od rynku ropy.

„Saudi Aramco to jeden z filarów saudyjskiej gospodarki, który w pół roku potrafi wygenerować 100 miliardów dolarów EBIT. Co więcej aktywa potentata z każdym rokiem notują bardzo silne wzrosty, o średniorocznej dynamice 10%. W tym momencie jest to jedna z największych i najbardziej zyskownych firm na świecie” – wyjaśnia Wardyn.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGuten Morgen DAX 17.12.2019
Następny artykułKurs euro stabilny pomimo recesji w niemieckiej gospodarce
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here