Naga MarketsSatoshi Nakamoto: twórca bitcoina (BTC) byłby obecnie jednym z 20. najbogatszych ludzi na świecie
Dorian Satoshi Nakamoto: został błędnie zidentyfikowany jako twórca bitcoina w 2014 roku.

Na początku tego miesiąca amerykański magazyn biznesowy Forbes opublikował listę najbogatszych osób w 2021 roku. Wśród miliarderów zabrakło między innymi pozostającego całym czas anonimowym twórcy Bitcoina, Satoshiego Nakamoto. Gdyby jednak użyć obecnych kursów wymiany BTC na dolary (gdzie jeden bitcoin kosztuje około 60 tys. dol.) i założyć, że na kontach kontrolowanych przez Nakamoto znajduje się około 1 milion bitcoinów, to tajemniczy ojciec ekosystemu kryptowalut znalazłby się w gronie 20 najbogatszych ludzi na świecie.

  • Na przestrzeni lat media wskazywały wielu różnych twórców bitcoina. Jednym z nich miał być przedstawiony widoczny na zdjęciu powyżej Dorian Satoshi Nakamoto
  • Przy obecnej cenie BTC anonimowy ojciec kryptowaluty byłby obecnie jednym z najbogatszych ludzi na świecie
  • Nie wiadomo jednak czy posiada dostęp do swoich oryginalnych bitcoinów i czy w ogóle żyje

Satoshi Nakamoto: Twórca Bitcoina jest członkiem elitarnej grupy 1%

Tajemniczy Nakamoto stojący za projektem sieci Bitcoin od kilkunastu lat pozostaje anonimowy, a w sieci dostępnych jest bardzo mało informacji na temat jego tożsamości. Według niektórych teorii może nie być pojedynczą osobą, a całym zespołem programistów. Bardziej szalone sugerują, że jest sztuczną inteligencją albo specjalnym projektem amerykańskich służb wywiadowczych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Istnieją jednak pewne potwierdzone informacje. Przykładowo wiemy, że to właśnie Satoshi Nakamoto uruchomić sieć Bitcoina i pozostawał aktywnym członkiem społeczności niszowej waluty jeszcze w 2010 roku. Szacuje się, że na jednych z pierwszych portfeli kryptowalutowych, które należały do Nakamoto znajduje się od 750 tys. do 1,1 mln bitcoinów (BTC). Co interesuję, portfele te do dzisiaj pozostaję nieaktywne.

Gdyby jakimś cudem anonimowy ojciec kryptowalut nagle się uaktywnił i chciał spieniężyć swój majątek, to zarobiłby około 60 mld dol.

Twórca Bitcoina w gronie 20 najbogatszych ludzi na świecie. Źródło: Forbes

Warto zauważyć, że kwota ta nie obejmuje wartości hard forków, których właścicielem automatycznie stał się Satoshi. Bitcoin Cash (BCH) w posiadaniu Nakamoto wyceniany jest na 650 mln dol., a Bitcoin SV (BSV) na około 250 mln dol. Satoshi Nakamoto ma również dostęp do 1,1 miliona Bitcoin Gold (BTG), oraz wszystkich innych forków, które istnieją. Oczywiście jeżeli nadal posiada klucze prywatne do swoich portfeli.

Z samym tylko zasobem BTC, stawia to Satoshi Nakamoto w pierwszej dwudziestce najbogatszych, według listy “Forbes Billionaires 2021”. Nakamoto znajduje się tuż za magnatem mediów finansowych Michaelem Bloombergiem i Robem Waltonem, najstarszym żyjącym synem założyciela Walmartu, Sama Waltona.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Nakamoto wspiął się z 159. Pozycji na 19. miejsce w ciągu zaledwie 5 miesięcy

Wynalazca BTC byłby na 19. miejscu wśród najbogatszych gdyby użyć obecnych kursów wymiany BTC. Co prawda do najbogatszych w zestawieniu, czyli Jeffa Bezosa i Elona Muska nadal sporo mu brakuje, to jeżeli tempo wzrostu wartości bitcoina oraz innych kryptowalut utrzyma swoją dynamikę, to dogonienie najbogatszych ludzi na świecie nie wydaje się niemożliwe.

Majątek Jeffa Bezosa jeszcze w 2017 roku wynosił 73 mld dol., rosnąc dynamicznie w kolejnych latach i chwilowo spadając w roku pandemii (2020). Obecnie jednak jego wartość wyceniana jest na 177 mld dol., czyli na kilkukrotnie więcej niż zaledwie cztery lata temu.

Dynamiczny wzrost na liście notował również Elon Musk, założyciel Tesli oraz SpaceX. Jeszcze w 2020 roku jego wartość rynkową wyceniano na 24,6 mld dol., obecnie jest to 151 mld dol. (między innymi za sprawą bardzo dynamicznych wzrostów wyceny Tesli).

10 najbogatszych ludzi na świecie według Forbesa. Źródło: Forbes

Najbogatsi ludzie z branży kryptowalut. Sprawdź, kto znalazł się na liście Forbesa

Kim jest Satoshi Nakamoto?

12 grudnia 2020 roku minęło 10 lat od kiedy Satoshi Nakamoto zaprzestał swojej aktywności w Internecie. Od tego czasu nikt nie wie co robi, a wraz ze wzrostem popularności bitcoina ludzie zadają sobie coraz więcej pytań kim tak naprawdę był anonimowy twórca bitcoina.

Według najnowszych danych opublikowanych pod koniec listopada 2020 r., Nakamoto miał być Londyńczykiem. Autor raportu, Doncho Karaivanov, przeanalizował kilka czynników dot. Satoshiego. Sugeruje, że użycie regionalnych kolokwializmów i pisowni słów oraz fakt, że nagłówek The Times osadzony w bloku genesis był specyficzny dla gazety wydrukowanej w Anglii, sugerują ponoć, że twórca BTC był Brytyjczykiem.

Na przestrzeni lat media wskazywały różnych kandydatów, którzy mieli być Satoshim, pojawiało się też osoby, które same przypisywały sobie tytuł twórcy bitcoina. Jednym z nich jest przedsiębiorca Craig Wright, który stał między innymi za rozwojem protokołu Bitcoin SV.

Wright od kilku lat utrzymuje, że jest twórcą oryginalnego BTC, co próbował udowodnić nawet w sądzie. Do dzisiaj nie zaprezentował jednak dowodów, które mogłyby to potwierdzić. Wśród społeczności cyfrowych aktywów uważany jest raczej za postać kontrowersyjną i nie został zaakceptowany jako samozwańczy Satoshi.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda pgnig | bitcoins | s&p 500 | theppro co to jest | orlen akcje forum |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here