Naga MarketsMimo, że Bitcoin ma już ponad 10 lat, to jego twórca bądź twórcy w dalszym ciagu pozostają anonimowi. Kwestia tożsamości Satoshiego Nakamoto jest jedną z największych tajemnic w społeczności kryptograficznej od czasu powstania Bitcoina w 2008 roku. Mimo, że wiele osób podejmowało próbę “ujawnienia”osoby lub grupy osób, stojących za stworzeniem najpopularniejszej wirtualnej waluty, to jednak do tej pory wysiłki te okazywały się daremne.


Na przestrzeni ostatnich miesięcy wiele mówiło się o Craigu Wrightcie i Johnie McAfee. Pierwszy z nich, to australijski przedsiębiorca, który już od kilku lat próbuje udowodnić całemu światu, że to on jest legendarnym Satoshim Nakamoto. Tym razem przyznał on nawet, że zamierza udowodnić swoje racje przed sądem. W jednym ze swoim wpisów wspomniał również, że stworzył BTC, aby powstrzymać wszystkie globalne oszustwa.

Drugi, to z kolei ekscentryczny milioner oraz twórca popularnego systemu antywirusowego, który przyznał niedawno, że wie i ujawni kim jest twórca Bitcoina. Dość szybko postanowił zmienić jednak zdanie. Co prawda wciąż podtrzymuje, że zna Satoshiego Nakamoto, to jednak już nie zamierza ujawniać jego tożsamości.

Satoshi Nakamoto może być kryminalistą

Portal Bitcoin.com poinformował natomiast w minionym tygodniu o nowych dowodach, wskazujących, że słynnym twórcą BTC może być ktoś, kto do tej pory nie był kojarzony z rynkiem kryptowalut. Nazywa się Paul Le Roux i jeśli tylko potwierdzi się, że jest on Satoshim, znalazło by się także potwierdzenie dlaczego od 2012 roku nie zrobił nic ze swoim 1 mln BTC. Okazuje się bowiem, że Paul Le Roux od 2012 roku przebywa…w więzieniu.

Paul Le Roux to 46-letni szef kartelu, który jest postacią tak krzykliwą jak sam Craig Wright. Częśc osób może kojarzyć historię jego życia, która pojawiła się w siedmioczęściowej serii o Ataviście i kolejnej książce zatytułowanej “The Mastermind”. Był on bowiem genialnym programistą i szefem kartelu kryminalnego, który stał się cenionym informatorem amerykańskiej agencji DEA. W 1999 roku stworzył E4M, darmowy program do szyfrowania dysku z otwartym systemem Windows, i jest podejrzany o stworzenie otwartej wersji TrueCrypt, opartej na kodzie E4M. Od 2012 roku przebywa on natomiast w w amerykańskim areszcie, gdzie odbywa wyrok za zabójstwo sześciu osób. Pojawiła się także szalona teoria sugerująca, że Paul Le Roux może być Satoshi Nakamoto, a Craig Wright jest w posiadaniu zaszyfrowanych dysków twardych zawierających jego BTC.

Zbudował imperium przestępcze, czy stworzył również BTC?

Jednym z powodów powstania spekulacji na temat tego, że Paul Le Roux może być Satoshi Nakamoto był fakt, iż w jednym posiadanych paszportów, posługiwał się nazwą “Solotshi”, co zostało uznane za bliźniaczo podobne do “Satoshi”.

Satoshi Nakamoto
Źródło: Bitcoin.com

Jeden z anonimowych użytkowników 4chan napisał nawet, że “Bitcoin był projektem złego geniusza, którego pełna nazwa to Paul Solotshi Calder Le Roux. Zamierzał wykorzystać go do prania brudnych pieniędzy. Niestety, wkrótce po tym, jak ucichł z tożsamością Satoshi, został schwytany przez organy ścigania, a resztę życia spędzi gnijąc w celi więziennej.”

Warto jednak wziąć pod uwagę, że nawet jeśli Le Roux stworzył Bitcoina, to nie wynika z tego, że jego celem było pranie pieniędzy. Zanim stał się kryminalistą był on bowiem genialnym programistą i ideologiem prywatności. W 1997 roku rozpoczął pracę nad E4M (Encryption for the Masses), oprogramowaniem, które jest zdolne do szyfrowania całych dysków i opcjonalnie wiarygodnego zaprzeczenia (zaprzeczając istnieniu zaszyfrowanego wolumenu).

Solotshi = Satoshi?

Niestety, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie potwierdzić bądź zaprzeczyć, że Le Roux jest twórcą Bitcoina. Możemy natomiast porównać te dwie postaci ze sobą:

  • Obaj posługiwali się podobnymi personaliami: Satoshi / Solotshi
  • Obaj byli programistami znającymi język C++
  • Obaj interesowali się kryptografią i kwestią prywatności
  • Obaj byli ostrożni (choć jeden z nich wpadł)
  • Obaj interesowali się hazardem
  • Obaj byli świadomi trudności związanych z tradycyjnymi systemami płatności
  • Pisownia i język Satoshiego są podobne do wypowiedzi Le Rouxa

Na tym podobieństwa się jednak kończą i zaczynają się różnice. Jedną z podstawowych jest tutaj fakt, iż w 2009 roku a więc w czasach, gdy Satoshi Nakamoto pracował jeszcze nad BTC, Le Roux zajmował się już przemytem narkotyków i broni. Na pytanie, czy byłoby możliwe prowadzenie takiego podwójnego życia już każdy musi odpowiedzieć sobie jednak sam.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułUSA vs Chiny: Gdzie przeczekać wojnę handlową?
Następny artykułOsłabienie na rynkach akcji. Polska z mniejszym udziałem w indeksie rynków wschodzących
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here