Naga MarketsCzy to rzeczywiście prawdziwy Nakamoto?
Czy to rzeczywiście prawdziwy Nakamoto?

Jedną z największych tajemnic ostatnich czasów, której do tej pory nikomu nie udało się rozgryźć była prawdziwa tożsamość Satoshi’ego Nakamoto – oficjalnie uznawanego za pomysłodawcę oraz twórcę Bitcoina. Najpopularniejszej kryptowaluty. Owiana do tej pory postać Satoshi’ego miała zostać zdemaskowana po pięciu miesiącach dochodzenia prowadzone przez pisarza finansowego Dominica Frisby – w jego najnowszej książce.


Eliminując kolejnych kandydatów, Frisby zatrzymał się w końcu na jednym nazwisku. Mowa tutaj o zaprezentowanym na powyższym zdjęciu jegomościu znanym oficjalnie jako Nick Szabo.

W swojej nowej książce, Bitcoin – Przyszłość Pieniądza? Frisby dedykuje cały rozdział dokładnemu opisaniu swoich poszukiwań i prób zdemaskowania Nakamoto. Po dogłębnej analizie ponad 80 tysięcy słów opublikowanych przez Nakamoto w różnych miejscach w Internecie, Frisby uznał, że jedynym kandydatem zdolnym do stworzenia najpopularniejszej kryptowaluty był właśnie Szabo.

Czytaj również: Atak hackerów pozwoli poznać prawdziwą tożsamość twórcy Bitcoina?

Co zdaniem autora Bitcoin – The Future of Money? powinno nas przekonać, że to właśnie ten niepozorny ówcześnie młodzieniec (zdjęcie pochodzi z 1997 roku) ma być twórcom alternatywy dla światowego systemu płatności? Zdaniem Dominica Frisby są to następujące czynniki:

  • Styl pisma zbliżony do tego, który posiadał Nakamoto
  • Nakamoto umieszczał swoje wpisy ze strefy czasowej bardzo zbliżonej do tej, w której mieszka Szabo. Jednocześnie schematy pojawiania się przy komputerze dla obydwu mężczyzn są identyczne
  • Subtelne referencje do popularnych ekonomistów (na przykład Carla Mengera)
  • Korzystanie z języka C++
  • Korzystanie z tych samych systemów operacyjnych
  • Co najważniejsze, Szabo pracował kiedyś dla Digicash – przedsiębiorstwo stworzyło elektroniczny pieniądz, który obecnie uznawany jest za prekursora Bitcoina.

Szabo: „Nie jestem Satoshi, ale dziękuję”

Człowiek do tej pory uważany za Satoshi'ego Nakamoto
Człowiek do tej pory uważany za Satoshi’ego Nakamoto

Szabo we wpisie na Twitterze poinformował, że nie jest Satoshim, jednak dziękuje za porównanie. Społeczność internetowa oczywiście nie przyjmuje takie wytłumaczenia. Szczególnie, że sam zainteresowany bardzo dba o swoją prywatność – tym bardziej rozbudza to wyobraźnię poszukiwaczy prawdziwego Nakamoto.

Sprawy nie chce komentować nawet Gavin Andresen, jedna z głównych postaci stojących za Bitcoin Foundation. Spytany czy wie kim był Nakamoto oraz czy wiedza ta ma jakiekolwiek znaczenie, odpowiedział:

„Nie wiem i nie, nie ma. Nigdy nie ufałem Satoshiemu i nadal nie mam takiej potrzeby. To co liczy się najbardziej to zaufanie kodowi, który stworzył”

Z jednej strony mamy zdanie dziennikarza finansowego, który znalazł prawdziwego twórcę Bitcoina, z drugiej zaprzeczenie samego zainteresowanego. Jak myślicie – czy Szabo może być Nakamoto?

Za businessinsider.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here