Naga Markets
Sasin sabotuje GPW? Podatek od zysków nadzwyczajnych uderzy w spółki paliwowe i energetyczne
wiceprezes Rady Ministrów i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin

Jacek Sasin zaproponował wprowadzenie podatku od zysków nadzwyczajnych dla spółek energetycznych, który ma wynieść 50 proc. i przynieść budżetowi państwa 13,5 mld zł na łagodzenie skutków wysokich cen energii.

GPW przyśpiesza wyprzedaż po słowach ministra Sasina

Minister proponuje również wprowadzenie maksymalnej ceny energii na poziomie 618,24 zł/MWh dla odbiorców wrażliwych i jednostek samorządu terytorialnego. Proponowana cena stanowi wzrost o 40 proc. względem średniej wysokości taryfy zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla gospodarstw domowych na 2022 rok.

Wpływy z tytułu nowej daniny mają sfinansować tzw. „tarczę solidarnościową”, czyli rządowe plany łagodzenia skutków wzrostu cen energii. Rząd ma zająć się propozycją wprowadzenia ww. podatku w dniu jutrzejszym. Narazie nie jest znana lista konkretnych spółek, które zostaną objęte podatkiem.

W efekcie spółki z branży energetycznej i paliwowej odnotowują drastyczne spadki:


Redakcja poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs euro (EUR/PLN): wysoka inflacja może sprawić, że EUR podrożeje
Następny artykułKurs euro do dolara runął do najniższych poziomów od 20 lat
XTB to działający od 2005 roku, nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty. Dodatkowo, broker oferuje dostęp do prawdziwych akcji i funduszy ETF notowanych na 16 największych giełdach z całego świata m.in. GPW, LSE czy NYSE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here