Naga MarketsSasin: Przejęcie PGNiG przez PKN Orlen do połowy 2022, Grupy Lotos - wcześniejWarszawa, 25.08.2021 (ISBnews) – Przejęcie przez PKN Orlen Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) raczej nie nastąpi w tym roku – można spodziewać się, że ten proces zakończy się do połowy 2022 roku, natomiast wcześniej powinno się udać zamknąć przejęcie Grupy Lotos, poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Nie sądzę, żeby przejęcie PGNiG udało się sfinalizować w tym roku, to dość skomplikowany proces w związku z koncesjami PGNiG na wydobycie gazu, chodzi o to, żeby zapewnić ciągłość tych koncesji. Myślę, że nastąpi to do połowy przyszłego roku” – powiedział Sasin dziennikarzom.Jak dodał, w jego ocenie, szybciej może natomiast zostać sfinalizowanie przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen.

„Ambicją rządu i PKN Orlen jest, żeby postarać się sfinalizować ten proces do końca 2021 roku, ale nie mogę tego zagwarantować” – dodał wicepremier.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 20,9 mld zł w 2020 r.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 39 197 mln zł w 2020 r.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here