Naga MarketsSantander stracił podczas ostatniej sesji ubiegłego rokuPrzełom roku jest dobrym momentem do podsumowania ostatnich 12 miesięcy, które przyniosły około 16%-ową zwyżkę dla indeksu S&P 500 oraz przeszło 43%-owe wzmocnienie indeksu Nasdaq.

Santander i inne banki z WIG20 straciły na koniec roku

W obliczu ograniczonej działalności tradycyjnych sektorów gospodarki spółki technologiczne dominowały i wciąż wykazują siłę, jednak na zakończenie roku, ze względu na wprowadzenie szczepień i perspektywę powrotu do stanu sprzed epidemii w przyszłym roku, tradycyjne sektory zaczęły nadrabiać zaległości i w najbliższym czasie ten trend może być kontynuowany.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z bieżących tematów – ostatnia skrócona sesja na Wall Street nie przyniosła większych zmian dla kluczowych indeksów. Stany Zjednoczone zapowiedziały nowe cła na produkty z UE w ramach kilkunastoletniego sporu dotyczącego sektora lotniczego, m.in. na komponenty lotnicze i alkohol. KE kolejny raz wyraziła chęć rozwiązania konfliktu i liczy na porozumienie się z nową amerykańską administracją.

2020 rok przyniósł 8%-ową przecenę dla indeksu blue chipów, który jednak odnotował dynamiczne odrabianie strat w ostatnich 2 miesiącach roku. Indeks mWIG40 zakończył rok na lekkim plusie, indeks sWIG80 zyskał przeszło 33%, a najlepszy wynik odnotował indeks rynku NewConnect – wzrósł o niemal 110%. Ostatnia sesja ubiegłego roku przyniosła przecenę indeksu WIG20 – najmocniej straciły banki – w tym PKO, Santander i Pekao przeceniły się o przeszło 3%. Do spadków mogła przyczynić się wypowiedź prezesa NBP, który nie wyklucza jeszcze głębszego obniżenia stóp procentowych.

WIG w układzie dziennym

Zamieszaniom wokół banków nie było końca – w ostatnim dniu ubiegłego roku poinformowano o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Banku – Bank Pekao wczoraj przejął przedsiębiorstwo i zobowiązania Idea Banku i otrzyma 193 mln dotacji z BFG. Zarząd GPW wykluczył już walory Idea Banku z obrotu, a akcje i obligacje podporządkowane zostaną umorzone. W dniu podania informacji o przymusowej restrukturyzacji dwóch wiceprezesów Banku Pekao – Tomasz Styczyński i Grzegorz Olszewski złożyli rezygnację z funkcji wiceprezesów banku. Z pozostałych tematów uwagę zwracają notowania Harpera, który przecenił się o 15% w dniu podania wyników finansowych za okres od 1 kwietnia do 30 września 2020 roku.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here