Naga MarketsLogo santanderSantander Bank Polska ocenia, że II połowa bieżącego roku może być lepsza dla akcji kredytowej banku niż pierwsze półrocze, pod warunkiem utrzymania sie odbicia w gospodarce i przy jednoczesnym zakończeniu wsparcia z tarczy finansowej PFR, poinformowali członkowie zarządu.

InvestCuffs

Santander Bank Polska ocenia, że II połowa bieżącego roku może być lepsza dla akcji kredytowej banku niż pierwsze półrocze

“U nas zauważamy mniejszy popyt na finansowanie. I to jest powodem tych poziomów [portfela kredytów], które mamy. Pozyskaliśmy wielu klientów, mamy nowe rozwiązania. To [wolumen kredytów] jest wynik zmniejszenia popytu, a nie zaostrzenia warunków dostępności finansowania” – powiedział prezes Michał Gajewski podczas telekonferencji.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Widzimy odbicie. Drugi kwartał był niejednorodny, maj-czerwiec to była zupełnie ‘inna historia’ niż kwiecień. Jeśli to odbicie będzie kontynuowane, to możemy zobaczyć wzrost kredytów. Pieniądze, które płyną do firm – mówię o wsparciu PFR – też wpływają na zmniejszenie potrzeby kredytu. Zakładając, że ten czynnik będzie wygaszony, II połowa roku będzie lepsza i możemy zobaczyć dodatnie liczby” – dodał członek zarządu kierujący pionem zarządzania finansami Maciej Reluga.

Portfel kredytowy brutto banku zwiększył się o 2% r/r do 148,52 mld zł na koniec II kw. 2020 r., dając Santander BP 11,7% udziału w rynku. W ujęciu kwartalnym kredyty brutto spadły o 3%.

Kredyty hipoteczne ogółem wzrosły o 4% r/r i były stabilne kw/kw; kredyty hipoteczne w CHF odnotowały -9% r/r (w ujęciu złotowym stabilnie r/r); kredyty gotówkowe +13% r/r i -1% kw/kw; MŚP (włączając leasing i faktoring) +3% r/r i -3% kw/kw; kredyty korporacyjne (BCB) -5% r/r i -5% kw/kw; Kredyty Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej (CIB) -1% r/r i -11% kw/kw, podał bank w prezentacji.

W Santander Consumer Bank, należacym do grupy, kredyty brutto miały wartość 18 mld zł (stabilnie r/r). Portfel hipoteczny spadł o 4% r/r (portfel w CHF -9% r/r). Kredyty SCB (wył. hipoteczne) wzrosły o 0,3% r/r.

Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 209,48 mld zł na koniec 2019 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here