Naga MarketsOdział Santander BankBrytyjski regulator rynków finansowych FCA ukarał Santander Bank grzywną w wysokości niemal 33 milionów funtów za nieskuteczne przetwarzanie rachunków i inwestycji zmarłych klientów. Santander nie przekazał beneficjentom środków o łącznej wartości ponad 183 milionów funtów, we właściwym terminie. Dotknęło to bezpośrednio 40 tysiące klientów.


Mark Steward, dyrektor wykonawczy ds. egzekwowania prawa i nadzoru rynku w FCA, powiedział: „Te niedociągnięcia trwały zbyt długo, aby je właściwe zidentyfikować. Na korzyść firmy przemawia jednak fakt, że po zgłoszeniu tych problemów zarządowi i kierownictwu wyższego szczebla, zostały naprawione prawidłowo i szybko. Jednak rozpoznanie problemu trwało zbyt długo. Przedsiębiorstwa muszą być w stanie szybciej rozpoznawać i reagować na problemy, zwłaszcza gdy powodują szkody dla klientów. FCA będzie w dalszym ciągu będzie podejmować działania mające na celu powstrzymanie takich uchybień, aby zapewnić właściwą ochronę klientów”.

Santander naruszył przepisy w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 11 lipca 2016 r., nie zwracając należytej uwagi na odpowiedzialne i skuteczne zorganizowanie i kontrolowanie procesu przekazania środków zmarłych klientów, przy zastosowaniu odpowiednich systemów zarządzania ryzykiem, a także nie traktując w sposób sprawiedliwy swoich klientów i tych, którzy ich reprezentowali w chwili ich śmierci.

W związku z zaniedbaniami Santander Banku osoby chcące potwierdzić ostatnią wolę zmarłego oraz uzyskać prawo do znajdujących się na jego kontach środków i aktywów inwestycyjnych napotykały na poważne problemy z roszczeniem swoich praw, a niektóre sprawy ciągnęły się latami.

W decyzji do przyznanej kary w wysokości 33 milionów funtów FCA zwraca uwagę, że Santander:

  • ograniczył swoją zdolność do skutecznego identyfikowania wszystkich posiadanych przez niego funduszy, które stanowiły część majątku zmarłego klienta;
  • nie podjął skutecznych działań następczych w związku z kontaktami z przedstawicielami zmarłych klientów, co zwiększyło prawdopodobieństwo niezamknięcia spraw finansowych zmarłej osoby;
  • doprowadził do nieefektywnego monitorowania otwartych spraw dotyczących spraw spadkowych, co umożliwiłoby jej, czy sprawy zmierzały do zamknięcia.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here