Naga MarketsSanok Rubber Company, notowany na GPW wytwórca elementów gumowych, zanotował w roku 2019 wzrost skonsolidowanych przychodów o 3%, do 1.052,2 mln zł. Wypracował jednocześnie 88,3 mln zł EBITDA, co było zgodne z konsensusem biur maklerskich. Z kolei zysk netto 51,5 mln zł przekroczył oczekiwania rynkowe w wyniku zaksięgowanego aktywa podatkowego, związanego z dokonanymi inwestycjami w specjalnej strefie ekonomicznej.

  • W samym czwartym kwartale Grupa Sanok Rubber Company wypracowała 18,1 mln zl EBITDA (-29% rdr) przy 247,3 mln zł przychodów (-5% rdr).
  • Rezultaty opublikowane w sprawozdaniu rocznym obciąża aktualizacja wartości aktywów Sanok Rubber Company S.A., który wynika z zakończonych na początku marca br. analiz wartości udziałów i udzielonych pożyczek spółkom zależnym

Sanok Rubber Company podsumowuje miniony rok

– Rok 2019 był okresem optymalizacji działalności biznesowej, mając na uwadze wysokie ceny surowców i rosnące koszty pracy, cykliczność koniunktury na rynku automotive oraz przejściowe obniżenie ogólnej rentowności poprzez „pokoleniową” zmianę kontraktów motoryzacyjnych. Intensywnie pracowaliśmy nad operacyjnym wdrożeniem nowych produktów w segmencie automotive, stąd nasze marże były pod szczególną presją ze względu na koszty tych działań – komentuje Piotr Szamburski, Prezes Zarządu Sanok Rubber Company S.A.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rezultaty opublikowane w sprawozdaniu rocznym obciąża aktualizacja wartości aktywów Sanok Rubber Company S.A., który wynika z zakończonych na początku marca br. analiz wartości udziałów i udzielonych pożyczek spółkom zależnym QMRP (Chiny) i Draftex Automotive (Niemcy). W rezultacie wynik netto został obniżony o 41,6 mln zł.

– W trakcie minionego roku sygnalizowaliśmy rosnące wyzwania rynku motoryzacyjnego w Chinach, co odczuła nasza spółka QMRP. W tym roku dodatkowo perspektywa kolejnych kwartałów pogorszyła się wraz ze skutkami epidemii koronawirusa i przynajmniej czasowym załamaniem rynku motoryzacyjnego w Chinach. Wpływ tych wydarzeń zdecydowanie ogranicza potencjał rozwoju dla naszego biznesu w tym segmencie – powiedział Prezes Piotr Szamburski.

Segment motoryzacyjny odpowiadał w 2019 roku za 60% sprzedaży skonsolidowanej, a pozostałe istotne segmenty biznesowe Grupy Sanok Rubber Company to przemysł (w tym rolnictwo i farmacja) oraz budownictwo i mieszanki gumowe do dalszego przetwarzania.

W naszej ocenie, kolejne miesiące i kwartały będą cechować się dużą niepewnością i zakłóceniami w globalnej gospodarce, które szczególnie dla segmentu motoryzacji staną się dużym wyzwaniem. W ramach tego segmentu kluczowe będą dla nas wyniki sprzedażowe konkretnych modeli, przede wszystkim w Europie i Ameryce. Dynamiki ogólnorynkowe nie muszą być tu kluczowe. Dlatego pozostajemy w bieżącym kontakcie z klientami, aby optymalnie i elastycznie reagować na zmiany otoczenia, które następują z dużą częstotliwością – dodał Prezes Szamburski.

Obecna duża zmienność otoczenia biznesowego, wyzwania roku 2020 stoją za perspektywą wstrzymania wypłat dywidendy (finalną uchwałę podejmie Walne Zgromadzenie). Spółka wypłaciła w lipcu zeszłego roku 26,9 mln PLN dywidendy (1 PLN na akcję), co łącznie w ostatnich sześciu latach oznacza blisko 337 mln PLN dywidend wypłaconych akcjonariuszom (12,52 PLN na akcję, wartość zbliżona do obecnego kursu). Z kolei w obszarze inwestycyjnym zakończył się największy w historii program inwestycyjny, opiewający na ponad 200

Sanok Rubber Company (do 2015 r. jako Stomil Sanok) to producent i dostawca wyrobów gumowych z blisko 90-letnią tradycją. Produkty ze względu na technologie wytwarzania można podzielić na artykuły formowe, artykuły wytłaczane, pasy klinowe i mieszanki gumowe. Wyroby wykorzystywane są w motoryzacji (systemy uszczelnień karoserii, systemy antywibracyjne), budownictwie (uszczelki stolarkowe, uszczelki samoprzylepne), a także w przemyśle (pasy klinowe, wyroby dla farmacji, wyroby dla AGD). Grupa Sanok Od 1997 roku Sanok RC jest spółką notowaną na rynku głównym GPW.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here