Naga MarketsBranża związana z urządzeniami do wydobywania kryptowalut rozwija się ostatnio dość dynamicznie, proporcjonalnie do zwiększającej się kapitalizacji rynkowej cyfrowych aktywów opartych o system Proof of Work (PoW). Koreański gigant w lutym tego roku oznajmił, że nowy model telefonu Galaxy S10 będzie wspierał przechowywanie kluczy prywatnych m.in. dla Ethereum i tokenów ERC20. Okazuje się też, że firma zaangażowała się w proces produkcji chipów używanych w koparkach.


Samsung uczestniczył w konferencji MicroBT M20, która miała miejsce w maju w chińskim mieście Chengdu. Z wystąpienia Charlesa Songa, dyrektora generalnego Odlewni Samsunga w Chinach (Samsung Foundries China) dowiadujemy się, że koreański gigant zajmuje się projektowaniem i produkcją chipów 3 i 5 nm wykorzystywanych w urządzeniach do wydobywania bitcoina.

Podczas tego wydarzenia Samsung poinformował o tym, że współpracuje z MicroBT – chińskim producentem koparek z siedzibą w Shenzen. Z kolei z wewnętrznej dokumentacji Samsunga możemy dowiedzieć się, że wspomniane chipy produkuje się od 1 kw. 2018 roku i są one znane z bardzo dobrej wydajności i efektywności energetycznej.

Warto wiedzieć: Jak wydobywany jest bitcoin

Wspomniane wyżej chipy można znaleźć w najnowszych koparkach firmy MicroBT – M20S WhatsMiner o mocy 68 Th/s oraz efektywności energetycznej 48 W/Th. Dla porównania w przypadku flagowego produktu Bitmaina, czyli Antminera S9, parametry te wynoszą odpowiednio 13,5 Th/s oraz 98 W/Th. Jest to wynik dość imponujący – pięciokrotnie wyższa moc przy o połowie niższym zużyciu energii i zbliżonej cenie – 2450 USD.

Samsung coraz ważniejszym graczem na rynku chipów do koparek kryptowalut
Koparka M20S WhatsMiner firmy MicroBT; źródło: whatsminer.net

Warto wiedzieć, że Samsung jest drugim największym producentem półprzewodników pod względem osiąganych przychodów – wyprzedza go jedynie amerykański Intel.

Konkurencja też nie śpi

Bitmain zaprezentował w marcu 2019 nowy model koparki o nazwie Antminer Z11, służącej do wydobywania kryptowalut takich jak Zcash w oparciu o algorytm Equihash. Moc hashowa urządzenia to 135 KSol/s (aż 3 razy wyższa od Antminera Z9), przy wydajności energetycznej 10,5 J/KSol (60% lepsza od Z9).

Także w marcu 2019 roku drugi największy na świecie producent koparek – chińska firma Canaan Creative, ogłosiła dostępność najnowszej koparki z serii Avalon – Avalonminer A10. Jej moc hashowa to 21 Th/s przy zużyciu energii na poziomie 1736 W

Od chipów po blockchain

W zeszłym roku spółka zależna koreańskiego giganta – Samsung SDS, ogłosiła, że pracuje nad swoją własną wersją blockchaina opartego na Ethereum, z tokenami Samsung Coin. Ma on zostać uruchomiony w przyszłym roku, zaś jednym z zastosowań będzie obsługa i monitorowanie łańcuchów dostaw. Jak podaje anonimowe źródło, na chwilę obecną rozważana jest wersja prywatna, jednak nie wyklucza, że w przyszłości będzie to blockchain publiczny czy też rozwiązanie hybrydowe.

Samsung planuje także nawiązanie współpracy z firmami telekomunikacyjnymi w zakresie mobilnych kart identyfikacyjnych opartych na blockchainie, służących do uwierzytelniania tożsamości cyfrowej. W tej dziedzinie przyjdzie mu konkurować z firmami SK Telecom i KT.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here