Naga Markets
Samozwańczy Satoshi Nakamoto krytykuje Bitcoina. "To scam bez żadnej wartości"
Craig Wright podający się za twórcę BTC

Craig Wright, australijski informatyk, który podaje się za twórcę Bitcoina, krytykuje to, czym na przestrzeni lat stała się kryptowaluta, nazywając ją zwykłą piramidą finansową. Samozwańczy Satoshi Nakamoto uznał ostatnio na Twitterze, że BTC nie może być skutecznym systemem płatności, ponieważ nie ma żadnej realnej użyteczności, ani zastosowania. Wypowiedź wywołała oburzenie wśród fanów zdecentralizowanych finansów, zwłaszcza w kontekście ostatniego rajdu kursu BTC.

  • Bitcoin korzysta ze styczniowej poprawy nastrojów, jednak przeciwnicy kryptowaluty nie szczędzą jej słów krytyki 
  • Craig Wright znany jako samozwańczy twórca BTC, nieustannie krytykuje aktywo, które podobno sam stworzył, nazywając je zwykłą piramidą finansową 
  • Skąd tyle wrogości i na czym oparte są zarzuty australijskiego informatyka? 
  • Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnych

Bitcoin nieustannie odpiera te same zarzuty

Historię o tym, że Craig Wright może być legendarnym wynalazcą Bitcoina Satoshim Nakamoto, należy włożyć między bajki. Choć jest on utalentowanym informatykiem, który zna się na zdecentralizowanych finansach (stworzył nawet swój fork bitcoina – bitcoin satoshi vision), tak nie mógł zapoczątkować kryptowalutowej rewolucji, o czym pisaliśmy już w 2019 r. 

Nie zmienia to jednak faktu, że jego aktywność na Twitterze śledzi kilkadziesiąt tysięcy ludzi i ma on swój wpływ na postrzeganie kryptowalut.

Tym razem wystąpił on z kolejną anty-BTC tyradą na Twitterze, ogłaszając światu, że obecny rajd BTC, który pozwolił cenie odzyskać poziom sprzed załamania się ekosystemu FTX, nie ma znaczenia, ponieważ według niego kryptowaluta w swoim obecnym kształcie nie przedstawia żadnej użyteczności ani wartości.

Wright twierdzi ponadto, że jakiekolwiek wzrosty BTC/USD wywołane są jedynie dołączaniem do sieci nowych inwestorów, gdyż sieć nie generuje żadnej wartości dodanej i opiera się wyłącznie na masowym modelu piramidy finansowej.


SAXOPartnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank - w pełni regulowany duński bank inwestycyjny, oferujący ponad 60 000 produktów inwestycyjnych. Skorzystaj z bezpłatnych subkont walutowych, ochrony środków do 100 000 EUR, geograficznej dywersyfikacji swoich aktywów i polskiego wsparcia klienta. Odkryj platformy dostosowane do potrzeb inwestorów i traderów.

Załóż rachunek już teraz!

Advertisement

Jego komentarz został szybko skontrowany przez innych użytkowników, pytających dlaczego nie krytykuje on złota, które podobnie jak BTC nie wytwarza żadnej wartości, a ma własność samo w sobie, która wynika między innymi z jego ograniczonej podaży.

Użytkowniczka o nazwie BTCLady stwierdziła ponadto, że z BTC stanowi narzędzie do walki z postępującą inflacją, inwigilacją oraz próbami ograniczania własności prywatnej, a system Proof-of-Work (PoW) może okazać się przydatny w skomplikowanych systemach przechowywania danych.

Dr Wright skontorował, że nie można przypisywać konsensusu PoW jedynie do BTC, a sama kryptografia jest słusznym kierunkiem rozwoju cywilizacji, jednak nie powinna faworyzować poszczególnych tokenów i monet.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułFunt odrabia straty. Dywergencja w polityce EBC i BOE nabiera znaczenia!
Następny artykułLiczba użytkowników Roblox wzrosła o blisko 20% rok do roku
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.