Naga Markets

Sama stymulacja nie wystarczy, by powstrzymać "cykl spowolnienia", uważa znany inwestorHoward Marks, jeden z najbardziej cenionych inwestorów, którego firma Oaktree Capital Management zarządza 99 miliardami dolarów przestrzega inwestorów, by przygotowali się na trudne warunki gospodarcze. Uważa on bowiem, że nawet pakiet bodźców fiskalnych, który potencjalnie przyjmie Kongres może nie wystarczyć do uzdrowienia klimatu biznesowego dotkniętego koronawirusem.

  • Marks uważa, że trzeba najpierw rozprawić się z koronawirusem
  • Kontynuacja wydatków fiskalnych powinna mieć miejsce w międzyczasie
  • Stopy procentowe na bardzo niskim poziomie to najbardziej istotny bodziec

Stymulacja to nie wszystko

– Tego cyklu spowolnienia nie da się w pełni wyleczyć jedynie poprzez zastosowanie bodźców ekonomicznych – napisał Marks w obszernym elaboracie nt. obecnego stanu gospodarki i rynku.Zobacz też: Wyznaczanie wsparcia oporu powinno być łatwe. Te kroki Ci w tym pomogą

Według Marksa, trzeba raczej usunąć pierwotną przyczynę spowolnienia. Oznacza to, że należy opanować chorobę, którą wywołuje koronawirus.

Znany inwestor uważa, że nawet przy chorobie, która zaraziła ponad 37 milionów ludzi na całym świecie, sam bodziec ekonomiczny prawdopodobnie nie odwróci szkód, z którymi będą musiały się mierzyć Stany Zjednoczone i gospodarki na całym świecie.

– Trauma była głęboka, a z jej skutków nie da się łatwo otrząsnąć – napisał miliarder i współprzewodniczący w Oaktree Capital Management.

Ożywienie gospodarcze zależne od walki z koronawirusem

Trwająca od wielu miesięcy pandemia koronawirusa  sprawiła, że wpływy budżetowe państw maleją. Obciążają one jednak gospodarki zarówno na poziomie makro jak i mikro, a miasta mają trudności z finansowaniem szkół, służb miejskich, policji, straży pożarnej.

– Ożywienie gospodarcze, na które wszyscy liczą, nie jest niezależnym wydarzeniem, na które nie ma wpływu rozwój sytuacji. Jest raczej silnie uzależniony od postępu w walce z chorobą, jak opisano powyżej, ale także od kontynuacji wydatków fiskalnych w międzyczasie – dodał Marks.

XTB

Za najbardziej znaczący bodziec dla rynków finansowych w obecnej erze pandemii, Marks uznaje decyzję Rezerwy Federalnej o obniżeniu stóp procentowych do zakresu od 0% do 0,25 proc., także zasygnalizowanie zamiaru utrzymania ich na bardzo niskim poziomie w dającej się przewidzieć przyszłości.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here