Naga Markets

Sam Bankman-Fried wymknie się USA? Obrona żąda oddalenia zarzutów!Były dyrektor generalny upadłej giełdy kryptowalutowych instrumentów pochodnych FTX Sam Bankman-Fried (SBF) domaga się, aby sąd oddalił część postawionych mu zarzutów karnych. Prawnicy oskarżonego argumentują, że choć władze mogą uważać praktyki biznesowe branży krytpowalut za nieodpowiednie, tak SBF nie wykroczył poza przyjęte normy postępowania i nie powinien być z tego tytułu sądzony. Ponadto obrona oskarżonego zarzuca organom ścigania uchybienia względem przepisów o ekstradycji, twierdząc, że zarzuty naruszają traktat o ekstradycji między Stanami Zjednoczonymi a Bahamami.

  • Sam Bankman-Fried chce uchylić się od części postawionych mu zarzutów karnych
  • Obrona byłego prezesa FTX twierdzi, że przedsiębiorca działał w zgodzie z przyjętymi w branży schematami i nie miał wiedzy na temat defraudacji 
  • Proces byłego CEO upadłej giełdy FTX ruszy już w październiku br. Do tego czasu prawnicy spróbują oddalić jak najwięcej postawionych SBF zarzutów 
  • Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnych

Sam Bankman-Fried domaga się oddalenia aktu oskarżenia

Choć od upadku giełdy kryptowalutowej minęło już blisko 6 miesięcy, Sam Bankman-Fried wciąż nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów, a ostatnio obrona oskarżonego wniosła o uchylenie części z nich, podając za powód naruszenie przepisów o ekstradycji między Stanami Zjednoczonymi a Bahamami.Przypomnijmy, że platforma FTX upadła w listopadzie 2022 r. Sam Bankman-Fried został aresztowany przez władze z Bahamów, a następnie poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Więzienie opuścił za sprawą pokaźnej kaucji w wysokości 250 mln dol., a obecnie przebywa on w areszcie domowym.

Ciąży na nim aż 13 zarzutów karnych (wcześniej było ich 8) z oskarżenia publicznego oraz niezliczona ilość pozwów prywatnych ze strony oszukanych inwestorów. Wczoraj świat obiegła jednak informacja, że obrona biznesmena próbuje oddalić większość aktu oskarżenia przed rozpoczęciem się właściwego procesu.


SAXOPartnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank - w pełni regulowany duński bank inwestycyjny, oferujący ponad 60 000 produktów inwestycyjnych. Skorzystaj z bezpłatnych subkont walutowych, ochrony środków do 100 000 EUR, geograficznej dywersyfikacji swoich aktywów i polskiego wsparcia klienta. Odkryj platformy dostosowane do potrzeb inwestorów i traderów.

Załóż rachunek już teraz!

Advertisement

Działania wynajętych przez prawników oskarżonego o defraudację funduszy FTX, oszustwa finansowe, pranie pieniędzy i nielegalne dotowanie kampanii politycznych Sama Bankmana Frieda to standardowa metoda obrońców, polegająca nie na podważaniu zasadności zarzutów, lecz aspektów formalnych postępowania przygotowawczego.

Jeśli zarzuty zostały postawione z naruszeniem prawa o ekstradycję, cały zgromadzony materiał dowodowy oraz przeprowadzone procedury mogą zostać zakwestionowane, upraszczając zaplanowaną na październik 2023 r. batalię przed sądem rejonowym Nowego Jorku.

AVA Trade

Przypomnijmy, że Sam Bankman-Fried jest oskarżony o defraudację funduszy należących do klientów upadłej giełdy kryptowalut – FTX – a dodatkowo inne oszustwa finansowe, pranie pieniędzy i nielegalne dotowanie kampanii politycznych.

Sam Bankman Fired uniknie części zarzutów?

Obecnie prawnicy SBF próbują obalać postawione mu zarzuty, twierdząc, że były prezes giełdy nie został potraktowany w sposób zgodny z prawem, a zarzuty naruszają traktat o ekstradycji między Stanami Zjednoczonymi a Bahamami, gdzie przebywał.

Zgodnie z dokumentami złożonymi w  sądzie rejonowym Nowego Jorku 8 maja, zespół prawny SBF dąży do odrzucenia aż 9 z 13 wszystkich zarzutów, oprócz tych dotyczących spisku w celu popełnienia oszustwa towarowego (zarzut 5), spisku w celu popełnienia oszustwa w zakresie papierów wartościowych (zarzut 6) oraz spisku w celu popełnienia prania pieniędzy (zarzut 11). Najnowszy zarzut dodany 28 marca dotyczy rzekomego przekupstwa chińskiego urzędnika państwowego na kwotę 40 milionów dolarów. Te najprawdopodobniej obrona postara się obalić przed sądem i ma przygotowany na tę okoliczność potrzebny materiał dowodowy.

Sceptyczka kryptowalut Molly White, która dokumentuje nadużycia w domenie BlockChain, wyjaśnia, że obrona SF przynajmniej częściowo może mieć racje, gdyż dodatkowe zarzuty przestawiono dopiero po zawarciu umowy o ekstradycji SBF.

Początkowo Bankman-Fired został poddany ekstradycji z Bahamów do USA, mając 8 zarzutów karnych. Jednak jego zespół prawny twierdzi, że cztery z pięciu dodatkowych zarzutów, które zostały dodane od lutego “narusza postanowienie Traktatu dotyczące zasady specjalności.”

USA musi grać zgodnie z zasadami gry

Zgodnie z “zasadą specjalności” państwo wnioskujące (USA) jest zasadniczo zobowiązane do sądzenia sprawcy objętego ekstradycją (SBF) tylko za przestępstwo, za które został on wydany.

– Podczas postępowania ekstradycyjnego na Bahamach to przepisy o specjalności miały zastosowanie niezależnie od zastosowania procedury uproszczonej. Nie doszło do zrzeczenia się zasady specjalności. Wręcz przeciwnie, nastąpiło wyraźne uznanie, że ma ona zastosowanie – argumentowali prawnicy SBF.

Oprócz tego prawnicy SBF starają się również o oddalenie innych zarzutów dotyczących “spisku w celu oszukania Stanów Zjednoczonych” oraz zarzutów dotyczących oszustw podatkowych i spisku w celu popełnienia oszustw podatkowych, argumentując, że w tych zarzutach nie określono odpowiednich znamion przestępstwa, a cała ówczesna branża działała zgodnie z takimi samymi procedurami bezpieczeństwa, co FTX.

Ponadto według obrońców akt oskarżenia wysłany za pośrednictwem noty dyplomatycznej nie precyzuje odpowiednio naruszenia przepisów dotyczących finansowania kampanii wyborczych, a także nie “odnosi się do jakichkolwiek amerykańskich rachunków bankowych, w tym wszelkich rachunków bankowych powiązanych z FTX lub Alameda” w odniesieniu do zarzutów dotyczących oszustw podatkowych.

Sąd wyznaczył termin rozpatrzenia wniosku na 15 czerwca,, a prokuratorzy mają czas, aby odnieść się do żądania obrony do 29 maja.

Pomimo tego, że reszta bliskich współpracowników SBF przyznała się do winy i zgodziła na współpracę z organami ścigania, Sam Bankman Fried nie przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Od grudnia SBF przebywa w areszcie domowym w domu swoich rodziców w Paolo Alto w Kalifornii, a w ostatnim czasie sędzia Lewis Kaplan zatwierdził podsłuchy w telefonach rodziców SBF, po tym, jak wyciągnęli go z więzienia za kaucją w wysokości 250 mln dol.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułWygodne i stylowe rękawice o klasycznym kroju – przegląd sprzętu motocyklowego marki REV’IT
Następny artykułBitcoin (BTC) może zostać wykorzystany do płatności przez Lichtenstein
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.