Naga MarketsSalwador nie powinien akceptować bitcoina jako środek płatniczy, ostrzegł IMFBitcoin stał się legalnym środkiem płatności w Salwadorze we wrześniu tego roku, jednak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW, ang. IMF) w opublikowanym niedawno raporcie jako jedno z głównych ryzyk dla stabilności gospodarczej w tym państwie wymienił właśnie ten fakt. Z opinią IMF nie zgodził się prezydent Salwadoru, Nayib Bukele.

  • Zdaniem IMF, Salwador nie powinien używać bitcoina jako legalnego środka płatniczego
  • Jednym z powodów ma być wysoka zmienność ceny BTC, co generować ma szereg ryzyk dla obywateli, a w rezultacie dla stabilności finansowej
  • Opublikowany przez IMF raport nosi nazwę “El Salvador: Staff Concluding Statement of the 2021 Article IV Mission”
  • IMF regularnie sporządza raporty i oceny w ramach Artykułu IV w celu konsultacji z lokalnymi władzami przed zaoferowaniem m.in. środków IMF
  • Partnerem artykułu jest FP Markets, sprawdź ofertę już teraz

IMF bacznie przygląda się zatwierdzeniu bitcoina w Salwadorze

Salwador stał się pierwszym państwem na świecie, które zaakceptowało bitcoina jako oficjalny środek płatniczy. Wiadomość ta oczywiście nie przeszła bez echa przez świat finansów, a kwestii tej przyglądnął się także Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Zdaniem przedstawicieli i analityków tej instytucji, Salwador nie powinien używać kryptowaluty jako legalnego środka płatniczego.– Biorąc pod uwagę wysoką zmienność cen bitcoina, jego użycie jako prawnego środka płatniczego pociąga za sobą znaczące ryzyko dla ochrony konsumentów, integralności finansowej i stabilności finansowej. Jego użycie powoduje również powstanie fiskalnych zobowiązań warunkowych. – stwierdzili przedstawiciele IMF w opublikowanym raporcie.

Niemniej, IMF nie odrzucił w pełni idei kryptowalut:

– Technologie kryptowalutowe i cyfrowe systemy płatności, takie jak Chivo, mają potencjał, by zwiększyć efektywność płatności, a tym samym poprawić integrację finansową i wspierać wzrost gospodarczy. – zauważyli eksperci organizacji.

Ich zdaniem, wysiłki mające na celu poprawę integracji finansowej i zwiększenie wzrostu są mile widziane, ale władze Salwadoru powinny właściwie ocenić ryzyka wynikające ze stworzonego nowego ekosystemu płatności i konsekwencji handlu bitcoinem.

– Niedawno ogłoszone plany wykorzystania wpływów z nowych emisji obligacji państwowych do inwestowania w bitcoin, a także implikacje handlu w bitcoinie, będą wymagały bardzo starannej analizy potencjalnych zagrożeń dla stabilności finansowej. – dodali.

– Z powodu tych ryzyk, bitcoin nie powinien być używany jako prawny środek płatniczy. Personel zaleca zawężenie zakresu prawa dotyczącego bitcoina i wzywa do wzmocnienia regulacji i nadzoru nad nowym ekosystemem płatniczym. – podkreślili przedstawiciele IMF.

fpmarkets

Wobec zaleceń międzynarodowej organizacji odniósł się sam prezydent Salwadoru, Nayib Bukele.

– Chociaż oczywiście nie zgadzamy się w niektórych kwestiach, takich jak przyjęcie #bitcoin, to analiza naszego kraju  jest interesująca. – skomentował raport prezydent Salwadoru, który jest zagorzałym zwolennikiem kryptowaluty.

Bukele wykorzystał raport także do podkreślenia swoich dokonań, zwracając jednak uwagę jedynie na pozytywne aspekty:

Ciekawe, że to właśnie MFW zniszczył wszystkie argumenty opozycji podając m.in.: doskonałe radzenie sobie z pandemią, przejrzystość w wykorzystaniu funduszy COVID19, silną redukcję przestępczości i to, że gospodarka wzrośnie w tym roku o 10%. – dodał prezydent Salwadoru.

Rozpocznij inwestowanie z FP Markets. Skorzystaj z wyjątkowej oferty renomowanego brokera:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z FP MARKETS

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: datawalk akcje wykres | lpp gpw | gpw akcje | notowania ciech | orlen akcje notowania | kursy ropy |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here