Naga MarketsSąd wstrzymał dekret Donalda Trumpa blokujący TikTokPandemia koronawirusa na nowo zaostrzyła konflikt na linii Waszyngton – Pekin. Jednym z najważniejszych elementów sporu w ostatnich tygodniach został TikTok, który miał zostać zablokowany w przypadku nie sprzedania go amerykańskiemu przedsiębiorstwu. W niedzielę prezydencki dekret został wstrzymany przez sąd, co pozostawia furtkę dla toczących się negocjacji w sprawie sprzedaży aplikacji.

  • TikTok zadeklarował chęć dalszej współpracy z amerykańskim rządem.
  • ByteDance ma posiadać 80% udziałów w TikTok Global.
  • Chińskie władze zwlekają z podjęciem decyzji w sprawie zgody na sprzedaż aplikacji.

TikTok wygrywa w sądzie

Nakaz sądowy wydany przez sędziego Carla Nicholsa tymczasowo umożliwia dalsze pobieranie TikToka na terenie Stanów Zjednoczonych, jednak nie wpływa na możliwą blokadę chińskiej aplikacji 12 listopada.

Cieszymy się, że sąd zgodził się z naszymi argumentami prawnymi i wydał nakaz uniemożliwiający wprowadzenie zakazu stosowania aplikacji TikTok. Będziemy nadal bronić naszych praw z korzyścią dla naszej społeczności i pracowników. Jednocześnie będziemy kontynuować nasz stały dialog z rządem w celu wypracowania porozumienia w sprawie naszej propozycji, na którą prezydent wyraził wstępną zgodę w ubiegły weekend. – czytamy w oświadczeniu TikToka.

Zobacz również: Inwestorzy oczekują spadków dolara (USD)

Amerykański Departament Sprawiedliwości ocenia, że decyzja sądu jest niesłuszna i stwarza zagrożenie dla obywateli USA.

Trudne negocjacje

Nakaz będzie kolidował z formalnym wyrokiem prezydenta w sprawie bezpieczeństwa narodowego; zmieni krajobraz w odniesieniu do toczącego się śledztwa CFIUS; oraz będzie nadal umożliwiał przepływ do ByteDance wrażliwych i cennych informacji o użytkownikach. – uważają urzędnicy.

ByteDance, właściciel TikTok, ma teraz półtora miesiąca na uzgodnienie szczegółów sprzedaży aplikacji Walmartowi i Oracle. Najnowsza propozycja chińskiej firmy zakłada stworzenie nowej spółki TikTok Global, w której ByteDance posiadałby 80% udziałów. Z drugiej strony, Oracle twierdzi, że ByteDance nie będzie miał żadnej własności w nowej spółce.

Dla powodzenia ewentualnej transakcji kluczowa jest zgoda rządu Państwa Środka. Chiński gigant technologiczny zwrócił się o wydanie licencji na eksport swojej aplikacji już 23 września, jednak nadal nie otrzymał odpowiedzi.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Oracle w ciągu 10 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here