Naga MarketsSąd Okręgowy w Szanghaju w Hongkongu orzekł, że Ethereum i inne kryptowaluty nie są sklasyfikowane jako pieniądze, ale mają taką samą ochronę jak w przypadku prawa własności.

Sprawa dotyczyła zbiórki pieniędzy przeprowadzonej przez pekińską firmę technologiczną w sierpniu 2017 r. z wykorzystaniem Bitcoina oraz Ethereum. Jednakże firma została zmuszona do zwrócenia funduszy inwestorom po tym, jak chiński rząd nakazał zakaz na ICO.

Błędnie przekazane fundusze

Z powodu błędu operacyjnego firma wysłała 20 jednostek Ethereum do niewłaściwego inwestora. Następnie przedsiębiorcy próbowali odzyskać ETH od niewłaściwego odbiorcy, jednak inwestor zaniechał dalszego kontaktu i odmówił zwrotu cyfrowej waluty.

Firma następnie skierowała sprawę do sądu i wniosła oskarżenia przeciwko inwestorowi. Orzeczenie sądu stwierdza: “Sąd utrzymuje, że ponieważ inni nie mieli podstawy prawnej i uzyskali niewłaściwe świadczenia, osoba, która poniosła stratę, miała prawo zażądać zwrotu nienależnych świadczeń”.

Początkowo sąd orzekł na korzyść spółki i stwierdził, że jej odwołanie jest uzasadnione, a inwestor powinien niezwłocznie zwrócić pieniądze. Jednak inwestor odwołał się od decyzji, wskazując na rządowy zakaz przeprowadzania ICO oraz handlu kryptowalutami, który, jak powiedział, unieważnia zarzuty wobec niego.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Prawo własności obowiązuje

Sąd zdecydował utrzymać w mocy swoje orzeczenie i stwierdził, że chociaż waluty cyfrowe nie mogą być traktowane jako pieniądz papierowy, mają taką samą ochronę w ramach praw własności.

“Chiny nie uznają monetarnych właściwości “wirtualnych walut”, w tym Eteru.
Nie możemy jednak zaprzeczyć, że Ether powinien być chroniony przez prawo jako własność ogólna… Zgodnie z tą zasadą, jeśli uczestnik transakcji błędnie przekazuje wirtualną walutę, odbiorca może zostać poproszony o zwrot własności. Jeżeli oskarżony odmówi zwrotu, poszkodowany może wnieść sprawę do sądu.”

Ostatecznie inwestor zwrócił wszystkie 20 Ethereum w ciągu dziesięciu dni od wydania wyroku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here