Naga Markets



Kurs euro dalej tonie! Niemiecki sąd uznał QE za niezgodne z prawemProgram luzowania ilościowego (quantitive easing, QE), który Europejski Bank Centralny stosuje od lat, został zakwestionowany przez niemiecki sąd. Sędziowie uznali, że program QE nie ma poparcia w traktatach Unii Europejskiej, a niemieckie władze działały niekonstytucyjnie nie kwestionując planu opiewającego na 2,7 biliona euro. To nie pierwszy raz, kiedy program skupu aktywów wzbudził obawy niemieckiego trybunału konstytucyjnego.

  • Niemieccy sędziowie uznali, że program QE nie jest popary traktatami UE
  • Wyrok nie blokuje całkowicie Europejskiego Banku Centralnego
  • EBC ma 3 miesiące na wprowadzenie zmian w QE



QE niezgodny z traktatami UE

Program skupu aktywów EBC (QE) jest wykorzystywany przez Bank do walki z zawirowaniami gospodarczymi. Wątpliwości, co do tego programu pojawiły się już w 2015 roku. Dwa lata później niemieccy sędziowie zwrócili się do Trybunału Sprawiedliwości UE, by ograniczyć swobodę stosowania QE. Wtedy TSUE odrzucił wniosek. Teraz pozew złożyła grupa biznesmenów i naukowców, która nie zgadza się polityką EBC

– Niemiecki trybunał konstytucyjny częściowo odrzucił argumentację EBC za zmianami w programie skupu aktywów, jednak wyrok nie blokuje całkowicie banku centralnego. Sąd orzekł, że rozszerzenie QE musi w dalszym ciągu odbywać się z zachowaniem proporcjonalności udziałów państw członkowskich w aktywach EBC (tj. nie można wzmocnić skupu dla państw najbardziej zagrożonych wzrostem rentowności obligacji skarbowych), inaczej Bundesbank odstąpi od programu – komentował Konrad Białas z TMS Brokers.
– Jednak nowy program PEPP w odpowiedzi na skutki pandemii nie jest objęty wyrokiem, co ogranicza negatywną reakcję. EBC ma 3 miesiące na dostosowanie zasady proporcjonalności w programie PSPP (tradycyjnym QE) – dodał Białas.

Kurs euro traci ponad 0,6%

Notowania euro do dolara kontynuują dziś spadki po odbiciu od kluczowego obszaru wsparcia przy 1,1000 na koniec ubiegłego tygodnia. Osunięcie po godzinie 11:20 przekraczało 0,6%

Wykres dzienny pary walutowej EURUSD – 5 maja 2020 r.

Kurs pary walutowej EURUSD pozostaje w zakresie, a dalsze spadki mogą prowadzić go do dolnego ograniczenia tej konsolidacji w okolicach 1,0770.

Autor poleca również:



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here