Naga MarketsLondyn sądSąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii zajął się sprawą, która dot. ataku ransomware na kanadyjską firmę ubezpieczeniową. W tle afery zaistniał okup w wysokości 1,2 mln USD w BTC.

17 stycznia brytyjski Sąd Najwyższy opublikował dokumenty dotyczące wspomnianego ataku ransomware. W jego wyniku ponad 1000 komputerów pewnej firmy ubezpieczeniowej stało się bezużytecznych dzięki wykorzystaniu złośliwego oprogramowania, które szyfrowało pliki, czyniąc je niedostępnymi. Niezidentyfikowani napastnicy zażądali aż 1,2 miliona dolarów w BTC w zamian za odszyfrowanie danych.

Okup w BTC

Ubezpieczyciel firmy pokrył straty klienta związane z cyberprzestępczością i zgodził się na zapłacenie 950 000 USD w bitcoinach w zamian za odszyfrowanie plików. Otrzymał narzędzie do odblokowania ich 24 godziny po dokonaniu płatności.

Mimo to firma potrzebowała aż 10 dni na przywrócenie wszystkich swoich systemów, w tym 20 serwerów i 1000 komputerów stacjonarnych.

Pościg za okupem

Firma ubezpieczeniowa zatrudniła w konsekwencji dużą firmę analityczną z rynku blockchain, Chainalysis, do śledzenia przepływu okupu. Analiza wykazała, że ​​większość kryptowalut, dokładnie 96 BTC, została natychmiast wypranych za pomocą giełdy kryptowalut Bitfinex. Sąd zażądał od Bitfinexa podania wszelkich informacji dotyczących posiadacza konta. Giełda komentuje sprawę:

„Bitfinex ma solidne systemy, które pomagają organom ścigania i stronom w takich sprawach. W tym przypadku pomogliśmy Powodowi w odnalezieniu bitcoinów i rozumiemy, że uwaga Powoda nie skupia się już na platformie Bitfinex. Wygląda teraz na to, że Bitfinex jest całkowicie niewinnym podmiotem zamieszanym w tę sprawę.”

Według New Money Review sprawa jest nadal w toku.

Ataki ransomware

Ataki ransomware stanowią poważne zagrożenie w kwestii cyberbezpieczeństwa i stają się coraz bardziej zaawansowane. Na początku grudnia 2019 r. CyrusOne, centrum danych z Teksasu, zapłaciło w BTC aż 600 000 USD okupu także w wyniku takiego ataku.

Z kolei w czerwcu 2019 r. hakerom udało się zainfekować systemy rady miejskiej Riviera Beach oprogramowaniem ransomware i zaszyfrować pliki rządowe. Stan Floryd zgodził się zapłacić hakerom bitcoiny o łącznej wartości 600 000 USD.

Przestępcy często sięgają po kryptowaluty. Z drugiej strony, używanie przez hakerów BTC pomaga w ich wytropieniu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here