Naga MarketsW dniu dzisiejszym poznaliśmy orzeczenie Sądu Najwyższego Indii, który odmówił tymczasowego zawieszenia zakazu świadczenia usług bankowych przez bank centralny na rzecz giełd kryptowalut.


W dniu 5 kwietnia Indyjski Bank Rezerw (RBI) – bank centralny kraju – wydał okólnik skierowany do wszystkich regulowanych instytucji finansowych, w tym banków, zakazujący im świadczenia usług na rzecz przedsiębiorstw sektora kryptowalutowego. Polityka ta nakazywała również bankom zaprzestanie zezwalania swoim klientom detalicznym na zakup kryptowalut za pośrednictwem ich rachunków bankowych. Oficjalnie zakaz ten zaczyna obowiązywać w najbliższy czwartek tj. 5 lipca 2018 roku.Jak można się było spodziewać, działania te wzbudziły niepokój w rodzącym się, ale szybko rozwijającym się krajowym sektorze kryptograficznym. W wielu indyjskich sądach złożono wnioski o zakwestionowanie polityki banku centralnego, argumentując, że jest ona “arbitralna, niesprawiedliwa i niezgodna z konstytucją”.

W połowie czerwca petycja Indyjskiego Stowarzyszenia Internetu i Telefonii Komórkowej (Internet and Mobile Association of India) – licząca wśród swoich członków giełdy kryptowalut – przyspieszyła proces zaskarżenia zakazu RBI do Sądu Najwyższego.

Podczas dzisiejszej sesji Sąd Najwyższy odmówił jednak tymczasowego zawieszenia okólnika RBI.

Według jednej z kancelarii reprezentujących krajową giełdę kryptowalut, branża starała się przedłużyć termin wprowadzenia zakazu o miesiąc do 20 lipca, czyli do dnia, w którym zaplanowana jest kolejna rozprawa przed Sądem Najwyższym w sprawie przemysłu kryptograficznego i przeciwko zakazowi RBI.

“Jednak teraz, gdy zakaz będzie obowiązywał, ścieżka bankowa dla giełd i ich użytkowników zostanie całkowicie zablokowana” – powiedział jeden ze wspólników kancelarii.

Pomimo dotychczasowych niepowodzeń, lokalna giełda kryptowalut pozostaje pełna nadziei. W zeszłym tygodniu, sekretarz indyjskiego Departamentu Spraw Gospodarczych Subash Chandra Garg potwierdziła, że władza zmierza w kierunku sfinalizowania przepisów dotyczących sektora kryptowalut. Urzędnik, który przewodniczy międzyrządowemu komitetowi ds. proponowania polityk dla przemysłu kryptograficznego, potwierdził, że przepisy mogą zostać sfinalizowane w ciągu pierwszych dwóch tygodni lipca.

Oświadczył:

Jesteśmy dość bliscy opracowania wzorca [przepisów dotyczących kryptografii], który naszym zdaniem leży w najlepszym interesie kraju. Przygotowaliśmy projekt, który zamierzamy omówić z członkami komisji w pierwszym tygodniu lipca.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut, 3 lipca
Następny artykułDolar ponownie słabszy, EUR/USD, USD/JPY oraz GBP/USD w ważnych punktach
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here