Naga MarketsUSD/PLN rośnie spektakularnie od początku lipca pokonując wczoraj poziom 3.30 i atakując 3.32. Para wciąż nie skorygowała jeszcze tych wzrostów liczących aż 30 groszy i ciężko obecnie prognozować, który poziom zatrzyma ten rajd, skoro tyle ich już pękło. Fundamentalnie rzecz biorąc, bo to właśnie z czynników przepływu kapitału wziął się ten trend wzrostowy, siła dolara może się utrzymać jeszcze jakiś czas, choć może już w bardziej umiarkowanej formie. Fed kończy powoli QE i zmierza w stronę normalizacji polityki monetarnej – zmniejszania bilansu i podnoszenia stóp procentowych – co ściąga kapitał na rynki w USA, które powinny wkrótce odżyć. Dolar miał doskonały kwartał, koszyk dolara DXY wzrósł przeszło 7% w minionych 3 miesiącach. Złotówka z kolei idzie w parze z euro, co dobrze widać na wykresie EUR/PLN.

XM_USDPLNDaily_110

EUR/PLN obija się w zakresie 4.17 – 4.21 co zrównuje złotówkę z silnie tracącym w ostatnich miesiącach euro. Para wyraźnie nie ma obecnie kierunku i oczekujemy ewentualnej reakcji ceny na skrzyżowanie linii trendu – czy cena przejdzie bokiem przez te linie trendu, czy może któraś skłoni inwestorów do wybrania kierunku. Znów patrząc na stronę fundamentalną – złotówka słabnie wraz z euro, jednak odreagowanie na EUR/USD i tymczasowe umocnienie euro nie musi oznaczać umocnienia złotówki. Wygląda na to, że nie tylko złotówka znalazła się pod presją zbliżającej się normalizacji, ale podobny scenariusz ma miejsce też na walutach antypodów skorelowanych z walutami rynków wschodzących. Z drugiej strony w długim terminie może odegrać jakąś rolę dysproporcja stóp procentowych i gołębia postawa ECB – który nota bene ogłosi jutro kolejną decyzję dotyczącą polityki monetarnej.

XM_EURPLNDaily_110

 

XM_artykulPowyższa analiza Forex jest jedną z cyklu analiz przygotowywanych przez Comparic we współpracy z XM. Pozostałe analizy można znalezć codziennie na stronie XM.

Polecamy założenie rachunku w XM lub wypróbowanie konta DEMO.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here