Naga MarketsW trakcie nieco krótszej niż zazwyczaj sesji w Stanach, dolar wyraźnie odrabia straty wobec większości walut G10. Wzrosty nie ominęły również USD/PLN, które znajdując wsparcie w okolicy poziomu 3,70 koryguje dziś o ponad 200 pips.


Piątkowy odczyt indeksu Chicago PMI okazał się być pozytywną niespodzianką na rynku, który jednak nie zareagował od razu na dane. 65,7 punktów wobec spodziewanych 58 to silny wynik, który najprawdopodobniej jest dyskontowany podczas poniedziałkowego handlu.

Wzrostom USD/PLN może sprzyjać również nieco słabszy od prognozowanego indeks PMI. W czerwcu wskaźnik wzrósł do poziomu 53,1 punktów z 52,7 poprzednio. Jak czytamy w raporcie IHS Markit: “najnowsze dane PMI wykazały poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. Na ożywienie wpłynął znaczny wzrost wielkości produkcji oraz liczby nowych zamówień“.

Inflacja kosztów produkcji zdaniem IHS Markit pozostaje wysoka, choć jak zwraca uwagę raport presja cenowa zaczyna słabnąć. W czerwcu tempo poziomu zatrudnienia (choć dodatnie) okazało się być najwolniejsze od 34 miesięcy.

W czerwcu optymizm polskich przedsiębiorców utrzymał się na wysokim poziomie, wskazując na dalsze przyspieszenie wzrostu w drugiej połowie roku. Najnowsze wyniki badań potwierdzają prognozy IHS Markit przewidujące 3,6% r/r wzrost PKB w 2017 roku – komentuje dzisiejszy raport Sam Teague

Spojrzenie na USD/PLN

Wykres tygodniowy

Na wykresie tygodniowym wyraźnie widać niedźwiedzie wybicie kanału wzrostowego, które miało miejsce jeszcze w kwietniu. Od tamtej pory nasza waluta nieustannie umacniała się w stosunku do dolara doprowadzając w końcu do testu okolic 3.7000. Tam nastąpiła pierwsza reakcja kupujących, która jednak została zgaszona przez wciąż utrzymujące się na rynku niedźwiedzie. Obecnie dostrzegamy potencjalną formację podwójnego dna, która może doprowadzić do testu dolnego ograniczenia niebieskiego kanału wzrostowego. Najbliższe techniczne wsparcie znajduje się dopiero w okolicy 3.5500.

Wykres dzienny

Bliższe spojrzenie na wykres USD/PLN przybliża nam potencjalną formację W. Podwójne dno w okolicy 3.7000 zbiega się z poprowadzoną tam strefą wsparcia, a zasięg formacji może doprowadzić do testu strefy 3,9400. Pokonanie poziomu 3.8200 będzie pierwszym krokiem do dalszych, ugruntowanych wzrostów pary.

Wykres godzinowy

Przechodząc do wykresu intraday dostrzegamy, że przedpołudniowe wzrosty USD/PLN doprowadziły do testu czwartkowego maksimum. Negacja tej strefy powinna prowadzić do korekty. W idealnym scenariuszu cena powróciłaby do przerywanej linii trendu spadkowego co oznaczałoby kolejny, trzeci już test okolic 3,7000 w ostatnim czasie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here