Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


W dniu dzisiejszym kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jak co miesiąc poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych. Konsensus przed publikacją nie zakładał jakiegokolwiek ruchu na stopach. Podobnego zdania był również Konrad Białas, Główny Ekonomista, DM TMS, który w specjalnym raporcie stwierdził, że silny wzrost gospodarczy i poprawa na rynku pracy przy braku nasilenia presji inflacyjnej pozwala na bierność RPP. Jego zdaniem, Prezes Glapiński prawdopodobnie powtórzy swoje zdanie, że do końca 2018 roku stopy nie ulegną zmianie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Okres tak niskich stóp procentowych RPP ciągnie się od marca 2015 roku, gdy prezesem Rady był jeszcze Marek Belka. Od tamtego momentu 30 kolejnych posiedzeń przedłużało gołębią politykę Rady. Choć decyzja w sprawie stóp zapadła już przed godz. 13:00, to jednak towarzysząca jej konferencja prasowa RPP rozpocznie się po godzinie 16:00.

Zgodnie z prognozami analityków Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się we wrześniu na jakikolwiek ruch na stopach w efekcie czego stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 1,50%.

Źródło: macronext.com
Konrad Białas, TMS Brokers

Zdaniem Konrada Białasa, sytuacja makroekonomiczna w dalszym ciągu prezentuje komfortowe warunki dla RPP. Wzrost PKB w II kw. został potwierdzony na 3,9 proc. r/r po 4,0 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku. Konsumpcja prywatna pozostaje głównym filarem wzrostu. Inwestycje odbijają po zeszłorocznym przestoju, choć wolniej od oczekiwań (0,8 proc. r/r), za co można obwiniać opóźnienia w projektach sektora samorządowego. Mimo to w inwestycjach drzemie potencjał do podtrzymania wysokiej dynamiki PKB, gdyż sektor JST jest zainteresowany wykorzystanie środków unijnych, jak również finalizacją inwestycji infrastrukturalnych przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Sytuacja na rynku pracy ulega systematycznej poprawie ze stopą bezrobocia najniższą od 26 lat. Z kolei inflacja CPI pozostaje blisko dolnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu NBP (w sierpniu 1,8 proc. r/r).

Konferencja prasowa prezesa Glapińskiego powinna potwierdzać powyższe wnioski, gdyż sam prezes jest gorącym zwolennikiem stabilizacji stóp procentowych do końca 2018 r. Neutralne stanowisko RPP powinno gwarantować brak reakcji PLN na decyzję, komunikat i konferencję.

O godzinie 16:00 odbędzie się konferencja prasowa po decyzji RPP. Przebieg tego wydarzenia będzie można śledzić na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRaport walutowy – Dziś o stopach decyduje NBP i Bank Kanady
Następny artykułOd inwestora do scalpera – EURAUD wybija górą z kanału spadkowego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here