Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Pod względem publikacji makroekonomicznych z naszej rodzimej gospodarki obecny tydzień ograniczyć moglibyśmy właściwie do jednej sesji, dzisiejszej. To właśnie dziś poznaliśmy bowiem jedyne istotne publikacje. Mowa tu oczywiście o decyzji w sprawie stop procentowych, które zgodnie z wszystkimi ankietowanymi przez PAP ekonomistami zostały utrzymane na dotychczasowych poziomach. W związku z powyższym:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Stopa referencyjna 1,50%
  • Stopa depozytowa 0,50%
  • Stopa lombardowa 2,50%
  • Stopa redyskontowa 1,75%

Spośród 21 aknietowanych przez PAP ekonomistów aż 11 (a więc ponad połowa) spodziewa się, że stopa referencyjna będzie nadal wynosiła 1,50 proc. na koniec II kw. 2018 r. W zeszłym miesiącu taki scenariusz prognozowało ośmiu ekonomistów. Pierwszą podwyżkę prognozują oni na II połowę 2018 r.

Troje ekonomistów oczekuje wzrostu stóp NBP w drugiej połowie 2017 roku. Miesiąc temu taki scenariusz przewidywało czworo ekonomistów.

Czy wiesz, że:
RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pkt bazowych.

Niespodzianki nie było. Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmieniła stóp procentowych w Polsce, pozostawiając główną z nich na rekordowo niskim poziomie 1,50 proc. Decyzja ta pozostała bez wpływu na rynek walutowy. Większych emocji nie powinna też sprowokować, zaplanowana na godzinę 16:00, konferencja prasowa po posiedzeniu i towarzyszące jej publikacja komunikatu Rady. Sam komunikat prawdopodobnie niewiele się zmieni, a na konferencji obok prezentowanego przez członków Rady zadowolenia z koniunktury gospodarczej w Polsce, zapewne zostanie powtórzona deklaracja przewodniczącego RPP o możliwym pozostawieniu stóp procentowych bez zmian nawet do końca 2018 roku – komentuje Marcin Kiepas, główny analityk Fundacji FxCuffs.

Dużo ciekawsze pod tym względem będzie dopiero posiedzenie lipcowe (4-5 lipca 2017), gdy Rada będzie dysponować nowymi prognozami wzrostu gospodarczego i inflacji na kolejne lata. Wprawdzie wówczas wciąż zmiana stóp pozostanie dość odległą perspektywą, ale lekkiej korekcie może ulec retoryka Rady, a także rynkowe oczekiwania co do kształtu polityki monetarnej – dodaje.

Według M. Kiepasa, koszt pieniądza w Polsce utrzymuje się na obecnych poziomach od marca 2015 roku, gdy RPP obniżyła główną stopę o 50 punktów bazowych (pb) do aktualnego rekordowo niskiego poziomu 1,50 proc. Zgodnie z rynkowym konsensusem, ten poziom stóp utrzyma się do III kwartału 2018 roku, gdy oczekiwana jest ich podwyżka. Warto zauważyć, że na przestrzeni miesiąca te oczekiwania uległy zmianie. Jeszcze w maju zakładano, że stopy zostaną podniesione w II kwartale 2018 roku.

Skąd to przesunięcie, skoro w pierwszych trzech miesiącach roku dynamika polskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) wystrzeliła do 4 proc., czemu towarzyszył wzrost inflacji? Otóż, wciąż szanse na trwałe przekroczenie celu inflacyjnego (2,5 proc.) w najbliższej przyszłości są mgliste. Ponadto w przyszłym roku oczekiwane jest wyhamowanie wzrostu gospodarczego w Polsce. Doskonale to obrazują m.in. opublikowane dziś przez OECD najnowsze prognozy, zgodnie z którymi w tym roku PKB urośnie o 3,6 proc., żeby w 2018 wyhamować do 3,1 proc.

Nie można też zapominać, że obecna Rada w większości składa się z “gołębi”, więc bardziej będzie skłonna do odsuwania w czasie podwyżki. Dlatego być może prorocze okażą się słowa prof. Adama Glapińskiego, który już od kilku posiedzeń RPP powtarza, że w jego opinii stopy pozostaną stabilne do końca 2018 roku.

 

W dniu dzisiejszym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało również dane dotyczące stopy bezrobocia, która w maju spadła do 7,5% z 7,7% w kwietniu.

Liczba bezrobotnych na koniec maja wyniosła 1,2 mln osób i w porównaniu do końca kwietnia 2017 roku jest to spadek o 49,3 tys. osób, a w ujęciu rocznym o 253,5 tys. osób.

Na godzinę 16:00 zaplanowana jest jeszcze konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) jednak biorąc pod uwagę kilka ostatnich konferencji, raczej próżno spodziewać się wielkich zmian w ogólnej retoryce Rady.

Spoglądając na poniższy wykres zauważymy, że PLN najlepiej radzi sobie w stosunku do CHF jednak różnicą pomiędzy USD wynosi juz zaledwie 0.0510zł


Zapisz się na darmowe Seminarium inwestycyjne w Warszawie i wygraj lot do Tajlandii na Wielki Finał Światowych Mistrzostw Forex Milion Dolarów


AUDPLN

Na wykresie 4-godzinowym zauważymy, że od początku tygodnia pojawiło się większe odbicie, które może być początkiem przynajmniej głębszej korekty wzrostowej.

AUDPLN H4

CHFPLN i EURPLN

Spoglądając jednak na wykresy CHFPLN i EURPLN zauważymy, że rynek w dalszym ciagu znajduje się poniżej istotnych oporów i do póki poziomy te nie zostaną pokonane obowiazywać będzie tendencja spadkowa.

CHFPLN Daily
EURPLN Daily

PLNJPY

Warto jednak zwrócić uwagę na obecna sytuację na parze walutowej PLNJPY, gdzie zgodnie z moimi poprzednimi projekcjami, w okolicy istotnego oporu 30.23 pojawiła się reakcja podażowa. W najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się zatem pogłębienia trwających od kilku dni spadków, które z technicznego punktu widzenia mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 28.30.

PLNJPY Daily

Zdaniem Marcina Kiepasa, głównego analityka Fundacji FxCuffs, w najbliższym czasie to właśnie rynki globalne będą podstawowym wyznacznikiem dla notowań złotego. Kluczowy może okazać się zwłaszcza czwartek (tzw. SuperCzwartek). Wówczas o polityce monetarnej będzie decydował ECB (opublikuje też nowe prognozy PKB i inflacji dla strefy euro), w Wielkiej Brytanii odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne, a w USA przed senacką komisją ds. wywiadu będzie zeznawał były szef FBI, co może zdecydować o politycznej przyszłości prezydenta Donalda Trumpa. Z uwagi na fakt, że każde z tych wydarzeń jest potencjalnym ryzykiem dla złotego, który umacniał sie przez ostatnie pół roku, więc rośnie prawdopodobieństwo jego osłabienia w kolejnych tygodniach. Szczególnie, że wszystkie korzystne dla niego informacje są już zawarte w cenach, a niskie kursy walut mogą kusić inwestorów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAktualna analiza techniczna rynków finansowych, 07.06.2017
Następny artykułŚrednie kroczące i ich zastosowanie w tradingu – webinar już o 20:00!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here