Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


W dniu dzisiejszym Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący liczby zarejestrowanych bezrobotnych oraz stopy bezrobocia. Stopa bezrobocia w kwietniu pokryła się z prognozami i wyniosła 7,7% wobec 8,1% w marcu. Tym samym stopa bezrobocia w Polsce zrównała się z poziomem z maja 1991 roku. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 mln 252,7 tys. wobec 1 mln 324,2 tys. osób przed miesiącem.

Główny Urząd Statystyczny poinformował również, że stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w I kwartale 2017 r. 5,4 proc. wobec 5,5 proc. w IV kwartale 2016 r. Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w I kw. 56,2 proc. wobec 56,3 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 53,2 proc. wobec 53,2 proc.

Dokładnie miesiąc temu informowaliśmy, iż rząd zakłada, że do końca roku polskie bezrobocie osunie się do poziomów 8,0%. Czyżby jednak część ekonomistów twierdząca, że próg ten należy przesunąć zdecydowanie silniej, w okolice pułapu 7,0% miała rację? Polski rynek pracy charakteryzuje bowiem cykliczność – najniższe bezrobocie obserwowane jest w listopadzie i grudniu, najwyższe natomiast na początku roku.

Z oficjalnego raportu, wynika, że najniższe bezrobocie w marcu br. było w województwie Wielkopolskim, gdzie zmalało ono z 4,9% przed miesiącem do 4,6% a najwyższe w województwie Warmińsko-Mazurskim, gdzie również zaobserwować możemy poprawę sytuacji i spadek bezrobocia z 14,1% przed miesiącem do 13,3%. Pełen wykaz liczby bezrobotnych zarejestrowanych oraz stopy bezrobocia według województw, podregionów i powiatów znajdziesz tutaj.

Przejdźmy jednak do wykresów…


Dobre dane z polskiej gospodarki od dłuższego czasu przekładają się na aprecjację polskiego złotego, który konsekwentnie umacnia się w stosunku do zdecydowanej większości walut. W efekcie tego na wielu parach walutowych w ostatnim czasie wyłamane zostały istotne poziomy wsparcia otwierające drogę do dalszych spadków. Jak długo tendencja ta może być kontynuowana i czy nie czas na jakąś głębsza korektę? Wśród analityków i ekonomistów zaczynają pojawiać się głosy, że tak długotrwałe umacnianie PLN nie może trwać wiecznie i w najbliższym czasie powinniśmy zobaczyć przynajmniej głębsze korekty.

Spoglądając na poniższy screen zauważymy, że para walutowa AUDPLN po raz trzeci już testuje okolice poziomu 2.7780. Jeżeli tym razem pozom ten pęknie, spodziewać moglibyśmy się jednak dalszych spadków.

AUDPLN H4

Równie ciekawie wygląda sytuacja na parach CADPLN, CHFPLN, EURPLN czy GBPPLN.

CADPLN Daily
CHFPLN Daily
EURPLN Daily
GBPPLN Daily

Potencjalny sygnał do zmiany tendencji moglibyśmy zaobserwować jednak w najbliższym czasie na parze PLNJPY gdzie rynek znalazł się w okolice niezwykle istotnego oporu. To właśnie pojawienie się reakcji podażowej w jego okolicy mogłoby spowodować pojawienie się przynajmniej korekty spadkowej.

PLNJPY Weekly

Nieco inny scenariusz prezentuje jednak USDPLN gdzie rynek wybił dołem z kanału spadkowego. Jeżeli wybicie to nie zostanie w najbliższym czasie zanegowane, spadki mogłyby być kontynuowane.

USDPLN Daily


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAUDUSD – odbicie od oporu 0.7510
Następny artykułGBP/USD w dół po rewizji prognoz PKB
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here