Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


W dniu wczorajszym poznaliśmy raport z rynku pracy za czerwiec. Dziś, o godz. 14:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za czerwiec.

Jak przeczytać możemy w raporcie, według wstępnych danych w czerwcu 2017 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były wyższe o 1,8% w porównaniu z czerwcem 2016 r. Wzrost cen odnotowano również w produkcji budowlano-montażowej – o 0,2%. W okresie styczeń–czerwiec 2017 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 3,6% wyższe w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. (kiedy notowano spadek – o 1,1%), a ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 0,3% (spadek w ub. roku – o 0,7%).

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w czerwcu 2017 r. były o 0,4% niższe niż w poprzednim miesiącu.

Źródło: http://stat.gov.pl

W czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 4,5% w porównaniu z czerwcem ub. roku, a produkcja budowlano-montażowa – o 11,6%. W okresie styczeń – czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 5,7% wyższa wporównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,4%, natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 7,6% wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 11,9%.

Źródło: http://stat.gov.pl

Dynamika sprzedaży detalicznej w czerwcu 2017 r.

W czerwcu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 5,8% (wobec wzrostu o 7,4% przed miesiącem oraz o 6,5% w czerwcu 2016 r.). W porównaniu z majem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 1,6% (wobec wzrostu przed rokiem o 3,1%).

Źródło: http://stat.gov.pl

W czerwcu 2017 r. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku we wszystkich grupach. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wysoki wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku zaobserwowano w jednostkach zajmujących się handlem paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi.

W okresie styczeń-czerwiec br. sprzedaż detaliczna zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 6,9% (wobec wzrostu o 5,0% w 2016 r.).

Równocześnie poznaliśmy również dane dotyczące koniunktury konsumenckiej. W lipcu 2017 r. nastroje konsumenckie były mniej optymistyczne niż w ubiegłym miesiącu.

Jak czytamy w raporcie, bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej był niższy o 0,8 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 4,0.

Spadek wartości wskaźnika był wynikiem gorszych niż przed miesiącem ocen obecnej możliwości dokonywana ważnych zakupów i obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek odpowiednio o 2,9 i 2,6 p. proc.). Natomiast dla pozostałych składowych wskaźnika odnotowano wartości nieco wyższe (wzrost w zakresie od 0,1 do 0,8 p. proc.).

W porównaniu do lipca 2016 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 9,6 p. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej spadł o 0,5 p. proc. w stosunku do czerwca i ukształtował się na poziomie 1,3.

Wartości niższe niż przed miesiącem wystąpiły dla składowych dotyczących przyszłego poziomu bezrobocia i możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek odpowiednio o 1,6 i1,1 p. proc.). Wartości pozostałych składowych wskaźnika były nieco wyższe niż przed miesiącem (w zakresie do 0,7 p. proc.).

W lipcu br. WWUK osiągnął wartość o 11,9 p. proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2016 r.

Podsumowanie wszystkich powyższych danych obrazowo przedstawia poniższy screen:

Źródło: http://www.macronext.com

AUDPLN

Spoglądając na wykres 4-godzinowy zauważymy, że rynek pokonał dziś ostatni wierzchołek. Nie jest to co prawda spowodowane słaba kondycją polskiego złotego a raczej umacniającym się AUD. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic poziomu 2.9200.

AUDPLN H4

CADPLN

Na skutek trwających od 5 czerwca br. wzrostów rynek dotarł w okolice lokalnej strefy oporu zbiegającej się precyzyjnie z:

  • mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego z całego wcześniejszego ruchu spadkowego,
  • mierzeniem 61.8% korekty Fibonacciego z ostatniego impulsu spadkowego,

gdzie pojawiła się reakcja podażowa. Spadki nie trwały jednak zbyt długo i w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania w/w strefy.

CADPLN Daily

GBPPLN

Od drugiej połowy maja br. rynek porusza się w stosunkowo wąskiej konsolidacji. W dniu wczorajszym dotarliśmy w okolice jej dolnego ograniczenia, gdzie pojawiła się (póki co) niewielka reakcja popytowa.

GBPPLN Daily


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułEFIX: EURUSD w korekcie, USDJPY i USDCAD zakończyły spadki?
Następny artykułPozytywne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Jak reaguje USD?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here