Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


W dniu wczorajszym Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat, z którego wynika, że przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2017 r. wyniosło 4220,69 zł.

Dziś natomiast, o godzinie 9:00 i 14:00 poznaliśmy odczyty dotyczące polskiej gospodarki. Pierwszy z nich (mniej istotny) to wskaźnik przyszłej inflacji wg BIEC, który wyniósł 78,6 co okazało się odczytem gorszym od poprzedniego 79,0 zrewidowanego do 79,1.

Zdecydowanie istotniejsze były jednak dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI) oraz bilansu płatniczego.

Jak o godz. 14:00 poinformował Główny Urząd Statystyczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2017 r. w stosunku do czerwca 2017 r. wyniósł 99,8 (spadek cen o 0,2%).

Źródło: http://stat.gov.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,2% (w tym towarów – o 0,4%, przy wzroście cen usług – o 0,4%). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,4%), w zakresie transportu (o 1,1%) oraz żywności (o 0,2%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,18 p. proc., 0,09 p. proc. i 0,05 p. proc. Podwyżki opłat w zakresie rekreacji i kultury (o 1,2%) oraz zdrowia (o 0,6%) podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,08 p. proc. i 0,03 p. proc.

Źródło: http://stat.gov.pl

W raporcie dotyczącym obrotów towarowych handlu zagranicznego czytamy natomiast, że w pierwszym półroczu 2017 r. eksport w cenach bieżących wyniósł 426 333,5 mln zł, a import 422 117,7 mln zł. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 4 215,8 mln zł, natomiast przed rokiem wyniosło 12 831,6 mln zł. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport wzrósł o 7,3%, a import o 9,8%.

Źródło: http://stat.gov.pl

Wszystkie opublikowane dziś dane z polskiej gospodarki przedstawia poniższa tabela:

http://www.macronext.com/pl

AUDPLN

Na skutek pojawienia się silne reakcji podażowej odrzucającej opór 2.92 i trwających od tego czasu spadków rynek pokonał linię tendencji wzrostowej, którą obecnie re-testujemy od dołu (jako opór). Jeżeli strefa ta zostanie trwale odrzucona, spodziewać moglibyśmy się kontynuacji spadków być może nawet w okolice poziomu 2.74.

AUDPLN H4

CHFPLN

Na skutek trwających od tygodnia wzrostów rynek dotarł w okolice lokalnego oporu zbiegającego się z mierzeniem 61.8% korekty Fibonacciego z ostatniego impulsu spadkowego. Odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do ponownych spadków.

CHFPLN Daily

EURPLN

Spoglądając na wykres dzienny zauważymy, że na skutek trwających od początku tygodnia wzrostów rynek pokonał istotną (zieloną) strefę oporu (teraz wsparcia) otwierając tym samym sobie drogę do dalszych wzrostów. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet przetestowania okolic poziomu 4.33.

EURPLN Daily

GBPPLN

Rynek od dłuższego czasu porusza się spokojnie na południe. Na skutek tych spadków kurs dotarł w okolice poziomu 4.6850, gdzie dokładnie trzy tygodnie temu pojawiła się pierwsza reakcja popytowa. Późniejsze wzrosty nie trwały jednak zbyt długo w efekcie czego w ubiegłym tygodniu ponownie znaleźliśmy się w okolicy tego wsparcia.

GBPPLN Daily

PLNJPY

Na skutek trwających od ubiegłego tygodnia spadków rynek ponownie znalazł się poniżej niezwykle istotnego (z punktu widzenia wykresu tygodniowego) poziomu 30.23. Jeżeli tendencja spadkowa będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet przetestowania okolice poziomu 28.30, który pomimo, że pokonany został już 25 kwietnia br., to w dalszym ciągu rynek nie przetestował go od góry (jako wsparcia).

PLNJPY Daily


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGiełda Coinbase pozyskuje $100 milionów na dalszy rozwój
Następny artykułDynamika amerykańskiego CPI negatywnie zaskakuje. Jak reaguje dolar?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here