Naga Markets

USD/PLN

Polski złoty traci do dolara już trzeci tydzień z rzędu po dramatycznej obronie psychologicznej bariery 3,00. Dobre dane z amerykańskiej gospodarki i nadzieje inwestorów na przyspieszenie za oceanem wzmocniły dolara na rynkach i wywindowały parę do 3.08 zł. Z pewnością nie bez wpływu pozostaje także konflikt we wschodniej Ukrainie oraz walki w Palestynie. Można zatem oczekiwać, że uspokojenie w tych obszarach powinno ulżyć nieco także złotówce. USD/PLN przebił w ubiegłym tygodniu opór 3.05/3.06, który wcześniej był górną bandą konsolidacji trwającej od lutego do czerwca i ruszy w kierunku znaczącego poziomu podaży 3.10 przecinając po drodze 200-dniową średnią wykładniczą.Dalsze postępy amerykańskiej gospodarki mogą wspomóc dolara w marszu pod górkę, w miarę jak inwestorzy będą wyceniali zbliżającą się normalizację polityki monetarnej w Stanach, a przede wszystkim cykl podwyżek stóp procentowych. Już jutro (środa) opublikowane zostaną dane o dynamice PKB w II kwartale, które budzą wiele emocji wśród inwestorów. Podobnie gorące, albo nawet gorętsze, będą piątkowe dane o zatrudnieniu w USA oraz dochodach, konsumpcji osobistej, a także inflacji. Wszystkie te dane są skrupulatnie badane przez Fed przy podejmowaniu jakichkolwiek istotnych decyzji, stąd wielkie zainteresowanie tymi danymi u kluczowych uczestników rynku.

USD/PLN oraz EUR/PLN | Kliknij by powiększyć!

EUR/PLN

Euro dostało wielkiego łupnia w maju, kiedy prezes ECB Mario Draghi zapowiedział luzowanie polityki monetarnej by zwalczyć bardzo niską inflację. Spadki pogłębiły się na początku czerwca po decyzji Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu trzech kluczowych stóp procentowych, w tym wprowadzeniu ujemnej stopy depozytowej. Chwilę potem jednak nastąpiło odreagowanie spadków, m.in. w wyniku destabilizacji sytuacji na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie, a także obaw o zagrożenia płynące z chińskiego spowolnienia gospodarczego.

Ten przydługi wstęp wprowadza nas do sytuacji technicznej na parze, gdzie od tygodni znajdujemy się w zakresie 4.17 – 4.11, czyli poziomów, z których wyceniono zapowiedź Mario Draghiego z maja, a później zdyskontowano spełnienie tych gróźb. Od tego czasu para idzie względnie bokiem bez żadnego impulsu do konkretnego ruchu. Obecnie cena traduje w okolicy 4.15, tuż pod zbiegiem oporu 4.17, spadkowej linii trendu po szczytach z bieżącego roku oraz 200-dniowej średniej wykładniczej.

Powyższa analiza jest jedną z cyklu analiz przygotowywanych przez Comparic we współpracy z XM. Pozostałe analizy można znalezć codziennie na stronie XM.

XM_artykul

XTB

Polecamy założenie rachunku w XM lub wypróbowanie konta DEMO.

Promocja – Premia 30% do 10000$Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here