Naga MarketsWikimedia Commons
Wikimedia Commons

Od jakiegoś czasu nosiliśmy się z wprowadzeniem analiz indeksów giełdowych, które będą pojawiały się, podobnie jak analizy złotówki, przynajmniej raz w tygodniu. Dziś zapraszamy na pierwszy raport o indeksach w cyklu “rzut okiem”.

Ostatnio ktoś zadał mi pytanie – Czy teraz już SP 500 zacznie lecieć w dół? Pytanie nieprzypadkowe, ponieważ maszyna szumu – zwana mediami – trąbi o rekordowych poziomach i George’u Soros’u, który obstawia spadki kwotą bagatela 2 mld USD. Tylko co to są $2mld, kiedy dzienny obrót na głównych amerykańskich giełdach waha się w granicach 200-270 mld USD. Czy zatem pan Soros ma rację bo ma 2 mld USD? Czy może dlatego, że może ruszyć rynkiem akcyjnym w USA? Obawiam się, że ani to, ani to.

Indeks SP500 nie daje żadnych sygnałów sprzedaży poza tym, że “dużo już urosła i pewnie teraz spadnie”. Proszę jednak nie dać się zwieść. Jesteśmy w silnym trendzie wzrostowym i choć można spekulować, że koniec QE i podwyżki stóp procentowych mogą zachwiać hossą, to wciąż jednak obraz techniczny tego nie potwierdza. Wycofanie z poprzedniego szczytu bardzo ładnie mieści się w granicach standardowej korekty, jakich wiele było na tym instrumencie do tej pory, a mimo to wciąż robimy rekordowe szczyty. Ponadto, warto pamiętać, że opory w trendzie wzrostowym nie służą krótkiej sprzedaży, a jednej z dwóch czynności: realizacji profitów lub oczekiwaniu na ich pokonanie. Nie inaczej należy interpretować poziom 2000. Obecnie nic nie wskazuje na to, żeby indeks SP500 nie mógł wzrosnąć do 2100, 2200 czy 2500.

XM_SP-SEP14_2608
Kontrakty SP500 sierpień 2014, notowania XM.

 

Indeks DAX zaliczył w ostatnich miesiącach ostre tąpnięcie. Wpływ na to miały z pewnością pogarszające się dane ze strefy euro, sankcje Rosji, czy napięta sytuacja na Ukrainie. Jednak znowuż zakładanie, że poziom 10’000 zawróci cenę jest na ten moment nieuzasadnione. Ponownie, mieścimy się w dopuszczalnym zakresie korekty, a byki zareagowały mocnymi zakupami na poziomie 9000. Zakładanie z góry, że to już załamanie w obliczu możliwego QE w ECB jest bardzo ryzykowne. Jednak tutaj sytuacja techniczna nie jest już tak jednoznaczna, jak w przypadku SP500 powyżej. Mamy dość wyraźne ramię i głowę, a także ewentualność, że korekta zostanie pogłębiona czymś na wzór spadkowej fali (c). Warto obserwować zachowanie ceny w obszarze 9750/9800, jako że faktycznie może tam dojść do zawrócenia i przejęcia kontroli nad akcją cenową przez niedźwiedzie. W takim układzie potencjalna linia szyi na 9000 byłaby zagrożona. W trendzie wzrostowym wydaje się to jednak być scenariusz zapasowy.

 

XM_DAX-SEP14_2608
Kontrakty DAX sierpień 2014, notowania XM.

XM_artykulPowyższa analiza jest jedną z cyklu analiz przygotowywanych przez Comparic we współpracy z XM. Pozostałe analizy można znalezć codziennie na stronie XM.

Polecamy założenie rachunku w XM lub wypróbowanie konta DEMO.

Promocja – Premia 30% do 10000$tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here