Naga Markets Rzecznik Finansowy do kasacji. UOKiK przejmie kompetencje urzędu, który był niewygody dla banków?Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, rząd planuje zmiany w zakresie ochrony konsumentów. Zniknąć ma urząd rzecznika finansowego, a wszystkie jego kompetencje przejmie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  • Rząd planuje centralizacje ochrony konsumentów.
  • UOKiK i KNF popierają likwidację urzędu rzecznika finansowego.
  • Podczas kontroli w 2018 roku, NIK oceniła pozytywnie działania RF.

Zmiany od przyszłego roku

Urząd rzecznika finansowego, powołany do życia w sierpniu 2015 roku, ma zniknąć w ramach centralizacji ochrony konsumentów. Według źródła DGP, takie zmiany mają mieć poparcie od premiera Mateusza Morawieckiego i wejść w życie od początku 2021 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Komentarza udzielił sam UOKiK, potwierdzając doniesienia dziennikarzy.

Jesteśmy gotowi na przejęcie kompetencji RF – pozytywnie oceniamy tę inicjatywę legislacyjną. Uważamy, że taki krok wzmocni poziom ochrony konsumentów na rynku finansowym – komentuje biuro prasowe urzędu.

Oprócz rządu i UOKiK, pomysł popiera także Komisja Nadzoru Finansowego.

Identyfikowaliśmy od pewnego czasu potrzebę systemowego uporządkowania kwestii podziału kompetencji, jeśli chodzi o system ochrony konsumenta na rynku finansowym, stąd popieramy ideę takiego uporządkowania – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną rzecznik KNF, Jacek Baeszczewski.

Zobacz również: Facebook rośnie o 6%. Mark Zuckerberg uruchamia konkurencję dla TikToka

Na doniesienia medialne zareagowało Biuro Rzecznika Finansowego, informując, że do Biura nie wpłynął żaden projekt ustawy likwidujący urząd.

W oświadczeniu Biura zwraca uwagę, że RF udziela porad w różnej formie kilkudziesięciu tysiącom konsumentów.

Sąd przyjrzy się działalności Banku Handlowego i Santander Bank Polska

W I półroczu 2020 r. Rzecznik otrzymał 2277 wniosków o interwencję związaną z niewłaściwym rozliczeniem przez kredytodawców przedterminowo spłaconych kredytów konsumenckich. To ponad dwukrotnie więcej niż w całym ubiegłym roku – czytamy w oświadczeniu.

W kwietniu RF pozwał Raiffeisen Bank, a na początku sierpnia Bank Handlowy i Santander Bank Polska.

W oświadczeniu podkreślono również, że działalność Rzecznika Finansowego była dwukrotnie kontrolowana w 2018 roku przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Jednym z tematów była „Ochrona konsumentów na rynku ubezpieczeniowym” (…) NIK podkreśliła, że Rzecznik prawidłowo wypełniał zadania związane z ochroną konsumentów na rynku ubezpieczeniowym. W ramach drugiego tematu Rzecznik Finansowy jako jedyna z kontrolowanych instytucji przez NIK, otrzymał pozytywną ocenę swojej działalności w obszarze tzw. kredytów frankowych. – podkreśla biuro.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here