Naga MarketsEBC, CBDC„Rządy, które zrezygnują z wprowadzenia cyfrowych walut banków centralnych (CBDC), mogą utracić autonomię monetarną” – z takiego założenia wyszedł Europejski Bank Centralny. W swoim najnowszym raporcie instytucja ta ostrzega przed zagrożeniami, jakie mogą pojawić się wówczas, gdy władze krajowe nie wskoczą w wir postępu technologicznego. Ponadto EBC wskazuje na szereg korzyści płynących z CBDC.

CBDC oczami Europejskiego Banku Centralnego

W swoim najnowszym raporcie EBC ostrzega rządy przed ryzykiem, jakie wiąże się z niepodjęciem działań związanych z wprowadzeniem własnych walut cyfrowych. Wśród obaw instytucja ta wymienia fakt, że duże firmy technologiczne poczyniły już pewne postępy w tym kierunku. Choć nie wymienia, kogo konkretnie ma na myśli, niektórzy spekulują, że chodzi tu głównie o Facebooka i stowarzyszenie Diem. 

Te artykuły również Cię zainteresują
Według Europejskiego Banku Centralnego rządy, które zrezygnują z wprowadzenia CBDC, mogą utracić autonomię monetarną.

Specyfika cyfrowych walut banków centralnych

EBC od dłuższego czasu przygląda się możliwości emisji cyfrowego euro. Zdaniem ekspertów, CBDC wzmocniłoby rolę tej instytucji finansowej w systemie bankowym. Pieter Cleppe z Property Rights Alliance widzi w tym również pewną wadę. W rozmowie z Decrypt wyjaśnia, że mogą ucierpieć na tym prywatne banki.

Wiele krajów wykazało zainteresowanie cyfrowymi walutami. Niektóre z nich już dawno podjęły pewne kroki ku ich emisji. Waluty oparte na blockchainie ułatwiają analizę transakcji finansowych. Tym samym rządy będą mogły jeszcze bardziej śledzić swoich obywateli. W przeciwieństwie do kryptowalut takich, jak bitcoin (BTC), które dążą do decentralizacji, CBDC obraca się w scentralizowanym środowisku. 

Autor poleca również:

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here