Naga MarketsRząd zajmie się projektem konfiskaty prewencyjnej, pomimo sprzeciwu przedsiębiorców
Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro

Pomimo sprzeciwu przedsiębiorców, Rada Ministrów ma zająć się wprowadzaniem nowych przepisów o konfiskacie prewencyjnej, donosi Gazeta Wyborcza. Projekt budzi emocje od wielu miesięcy, a część jego krytyków uważa, że jest on niezgodny z konstytucją.

  • Jak informuje GW, projekt przewiduje konfiskatę majątku bez wyroku sądu.
  • Rada Przedsiębiorczości uważa, że nowe przepisy złamią artykułem 46 Konstytucji RP.
  • Według wiceministra sprawiedliwości, decyzję o konfiskacie podejmie sąd.

Domniemanie winy

Według informacji dziennika, projekt zakłada, że konfiskacie będzie podlegać cały majątek, który należał do osoby podejrzanej o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

Majątek mogą więc stracić osoby, wobec których nie toczy się żadne postępowanie karne. Mało tego, aby zająć ich mienie, organy ścigania nie będą musiały udowodnić, że majątek pochodził z przestępstwa. W projekcie ministerstwa zapisano bowiem, że to sam obywatel ma udowodnić, że majątek zdobył w sposób legalny. – pisze GW.

Zobacz również: Saudi Aramco szuka pieniędzy na wypłatę 75 mld dol. dywidendy

Zmiany budzą sprzeciw przedsiębiorców, którzy za pośrednictwem Rady Przedsiębiorczości protestowali już w maju. Według Rady, zmiany mogą oznaczać zastąpienie domniema niewinności domniemaniem winy, a odebranie majątku bez wyroku sądu są sprzeczne z artykułem 46 Konstytucji RP.

Projekt “może dodatkowo wzmagać niepewność”

Może to być ostrze skierowane przeciwko uczciwym przedsiębiorcom. Prawo rekwirowania ich majątków w sytuacji tak dużej uznaniowości przyjętych rozwiązań oraz niesprzyjających warunków zewnętrznych wynikających z pandemii koronawirusa, może dodatkowo wzmagać niepewność związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. – czytamy w majowym apelu Rady Przedsiębiorców.

Według Gazety Wyborczej, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest zdeterminowany, aby doprowadzić do wprowadzenia zmian. Projektu bronił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który w piśmie przekazanym GW twierdzi, że ma on utrudnić ukrywanie majątku pochodzącego z nielegalnych źródeł.

Przepadek mienia orzeka zawsze sąd w formie wyroku i tak samo proponujemy, by miało to miejsce w przypadku konfiskaty in rem, tak więc o zajęciu mienia będzie decydował sąd zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak i potem o samym przepadku mienia w wyroku. – podkreśla wiceminister.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here