Naga Markets



Rząd wprowadzi "tarczę antykryzysową", a WIG 20 dalej traci, podobnie jak PLNKraje na cały świece próbują załagodzić skutki epidemii koronawirusa, dołącza dziś do nich polski rząd. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, wartość pomocy, tzw. “tarczy antykryzysowej” szacuje się na 212 mld zł, podzielonej na 5 części. Indeks WIG 20 wraca do spadków, a za dolara trzeba dziś zapłacić ponad 4 złote 12 groszy.


Pomoc dla przedsiębiorców i pracowników w związku pandemią SARS-Cov-2

Projekt o nazwie “Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2” powstał na posiedzeniu Rady Gabinetowej zwołanej przez prezydenta.

Celem projektu jest złagodzenie skutków pandemii koronawirusa, który rozprzestrzenia się w kraju. Tarcza antykryzysowa rządu koncentrować się na 5 głównych obszarach:

  • bezpieczeństwie pracowników
  • finansowaniu przedsiębiorstw
  • ochronie zdrowia
  • wzmocnieniu systemu finansowego
  • programie inwestycji publicznych

Dofinansowanie niezależnie od formy zatrudnienia

W przypadku spadku dochodów samozatrudnionych, osób na umowach zlecenia i o dzieło, można będzie ubiegać się o jednorazowe świadczenie w wysokości około 2 tys. zł. Ponadto pracownicy będą mogliby skorzystać z tzw. wakacji kredytowych oraz od obowiązków administracyjnych. Te drugie wiążą się m.in. z przesunięciem o 2 miesiące terminu składania deklaracji PIT.

Pracodawcy, którzy doświadczą spadku obrotów będą mogli liczyć na pokrycie przez rząd 40% wynagrodzenia pracowników. Pomoc ta zostanie ograniczona do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce. O pozostałych formach pomocy możesz przeczytać w tym artykule.

WIG 20 wraca do spadków, USDPLN po 4,12 zł

Zapowiedź pomocy rządu dla gospodarki w związku z pandemią koronawirusa nie zrobiła wrażenia na indeksie 20 największych spółek notowanych na GPW. Jak widać na wykresie dziennym poniżej, WIG 20 po przetestowaniu poziomu 1450 powrócił do spadków i traci dziś ponad 3%.

Kolejny dzień traci nasza rodzima waluta PLN. Jeszcze na początku tygodnia za jednego dolara trzeba było zapłacić około 3,94 zł, a  obecnie cena podskoczyła do ponad 4,12 zł. Ostatni raz podobne poziomy cenowe na USDPLN widoczne były w styczniu 2017 roku.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Wykres dzienny indeksu WIG 20 (od lewej) oraz pary walutowej USDPLN - 18 marca 2020 r.
Wykres dzienny indeksu WIG 20 (od lewej) oraz pary walutowej USDPLN – 18 marca 2020 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here