Naga MarketsKurs PGE, Enea i Tauron rośnie, gdy rząd chce odejść od węgla do 2060 r.Polski rząd planuje połączenie trzech spółek energetycznych PGE, Enea i Tauron w dwie odrębne grupy w ramach planowanej reformy energetyki i węgla, oznajmił zastępca premiera w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej (DGP). Minister aktywów państwowych zdradził także, że w najbliższym czasie zostanie przedstawiony plan restrukturyzacji górnictwa. Akcje PGE zyskują w poniedziałek rano 1%, Enea rośnie o 0,5%, a Tauron o 1,2%.

  • Polska wytwarza większość swojej energii elektrycznej ze spalania węgla i jako jedyny członek Unii Europejskiej odmówił zobowiązania się neutralności węglowej do 2050 roku
  • Rząd w ciągu najbliższych dwóch miesięcy będzie współpracował ze związkami zawodowymi nad nowym projektem restrukturyzacji PGG

Jacek Sasin: koniec węgla w Polsce w latach 2050-2060

Dwie nowe grupy miałyby obejmować operacje węglowe i inne niż węglowe tych trzech firm – powiedział w poniedziałek DGP Jasek Sasin.

Polska wytwarza większość swojej energii elektrycznej ze spalania węgla i jako jedyny członek Unii Europejskiej odmówił zobowiązania się neutralności węglowej do 2050 roku. Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przejęła władzę w 2015 roku częściowo dzięki obietnicom utrzymania węgla, ale od tego czasu zamknęła wiele kopalń i zachęciła do inwestycji w energię słoneczną.

Wszyscy jesteśmy zaskoczeni tempem zmian w polityce klimatycznej. Dziś musimy zrewidować niektóre komentarze w związku z tym, co się wokół nas dzieje – zauważył Sasin.

Dodał, że polskie elektrownie prawdopodobnie przestaną spalać węgiel w 2050 lub 2060 roku.

Zakładamy, że kres energetyki węglowej w Polsce to rok 2050 czy nawet 2060. Dziś rynek mocy pozwala nam zapewnić finansowanie energetyki węglowej do 2040 roku. Nasz plan zakłada stworzenie z trzech grup energetycznych – Tauron, PGE i Enea – dwa podmioty. Jeden byłby węglowy (oparty na węglu), a drugi bez węgla. Konsultujemy to z Komisją Europejską – podkreślił Sasin.

Polska planowała w zeszłym tygodniu ogłosić głębokie cięcia w swoim największym producencie węgla PGG, zamykając dwie kopalnie i zmniejszając wydobycie grupy. Jednak rząd nieoczekiwanie wycofał się z planu i zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy będzie współpracował ze związkami zawodowymi nad nowym projektem restrukturyzacji PGG.

Znalezienie realnej alternatywy dla rozwiązania, które było na stole, będzie bardzo trudne – powiedział Sasin, dodając, że polskie zapasy węgla w kopalniach i elektrowniach wynoszą 15 milionów ton.

Sasin wskazał również, że kopalnie, które PGG planuje zamknąć w ramach restrukturyzacji, odpowiadają za 95% strat grupy.

Kurs PGE na interwale dziennym, tradingview
Kurs PGE na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here