Naga MarketsRząd nowelizuje budżet. Deficyt ma wynieść 109,3 mld zł
Premier RP, Mateusz Morawiecki

Kryzys wywołany pandemią zmusił rząd do zmiany swoich planów budżetowych. W czwartek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji budżetu na 2020 roku. Tegoroczny deficyt ma wynieść 109,3 miliardów złotych.

  • Dochody budżetu państwa spadną do 398,7 miliardów złotych, a wydatki wzrosną do 508 miliardów złotych.
  • Polska gospodarka skurczy się w 2020 roku o 4,6%.
  • Na koniec roku bezrobocie w Polsce ma wynieść 8%.

Największy kryzys od lat

Rząd tłumaczy, że podjęcie takiego kroku jest konieczne w dobie tak poważnego kryzysu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rząd dostosowuje budżet państwa na 2020 r. do sytuacji związanej z wybuchem pandemii COVID-19. Rozprzestrzenianie się koronawirusa przyczyniło się do największego kryzysu gospodarczego ostatnich lat, który wpłynął na gwałtowne wyhamowanie aktywności gospodarczej w Polsce i innych krajach dotkniętych pandemią – wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

Zobacz również: Oszustwo na 2 mld zł. GetBack zostanie rozliczony na raty

Według projektu, dochody budżetu państwa w 2020 roku mają być niższe od zakładanych o 36,7 miliarda złotych, a jego wydatki wyższe o 72,7 miliarda.

Deficyt budżetu państwa ma wynieść 109,3 mld zł, wobec zakładanego zerowego deficytu w ustawie budżetowej na 2020 r. – czytamy dalej.

Recesja w polskiej gospodarce

Centrum Informacyjne Rządu podało również zaktualizowane dane dotyczące gospodarki, na których oparto nowy budżet. Według wyliczeń polskie PKB spadnie w 2020 roku o 4,6%, wobec zakładanego wzrostu na poziomie 3,7%.

Prognoza jest o ok. 1 pkt proc. niższa od krajowego konsensusu rynkowego, który zakłada spadek PKB w br. o 3,8-3,5 proc. i odpowiada  prognozom Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej (-4,6 proc.). – zaznaczono w komunikacie.

Zmniejszyć ma się także liczba zatrudnionych osób, a bezrobocie ma wzrosnąć do 8% . Wzrośnie również inflacja, którą rząd prognozuje na 3,3%.

W odróżnieniu od nowelizacji dokonywanych w latach poprzednich, stanowi ona kolejny instrument rządu wykorzystywany do nadania nowego impulsu dla rozwoju polskiej gospodarki, aby mogła ona jak najszybciej wrócić na ścieżkę wzrostu (…) Dzięki działaniom rządu sektor finansów publicznych pozostaje bezpieczny i stabilny. – zapewniono w komunikacie.

Wykonanie budżetu do lipca 2020 roku, źródło: Ministerstwo Finansów

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here