Naga MarketsArtykuł pochodzi ze strony Nial Fuller – Learn To Trade Price Action

Sprawdź również pierwszą część artykułu.

Risk_V_RewardNa poniższym wykresie patrzymy na rynek srebra w dziennym interwale. Widać wyraźny sygnał z połączenia setupów Pin Bar oraz Fakey, dodatkowo zgodny z przeważającym momentum wzrostowym. Najpierw zaznaczyłem odległość do ryzyka, która w tym przypadku wyniosła 1.13, a następnie pomnożyłem to ryzyko (1.13) przez 1, 2 i 3, aby otrzymać poziomy jego wielokrotności (R) i zaznaczyć je na wykresie. Okazało się, że ten setup dał zarobić w łatwy sposób, gdy cena bez większych przeszkód szła do góry, a spadła dopiero po pojawieniu się spadkowej świecy Pin Bar. Do wyliczenia kwoty ryzyka tutaj również używałem wartości 1$ za pip lub najmniejszego punktu zmiany ruchu ceny srebra, co w wyniku dało ryzyko 113$.

Ruchome poziomy SL

Jeśli zdecydujesz, by nie zakładać z góry poziomu zysku, możesz używać ruchomego obronnego Trailing Stop razem z metodą wyznaczania poziomów ryzyko/zysk. Poziomy potencjalnego zysku oznaczasz tak jak wcześniej opisałem, ale nie ustawiasz ich w parametrach transakcji. Gdy po otwarciu pozycji rynek będzie szedł w pożądanym kierunku, to poziomy zysku wykorzystujesz jako obronne. Dzięki temu zyski nie są niczym ograniczone, a pozycja zostanie zamknięta dopiero gdy cena cofnie się do przesuniętego poziomu obronnego. Warto również zaznaczyć, że w ten sposób zmniejszasz również ryzyko na transakcji.

Często stosowaną techniką jest przesunięcie obronnego stopu do poziomu ceny otwarcia pozycji, gdy pozycja ta zacznie wykazywać zysk 1 lub 2 razy większy niż początkowe ryzyko. Możesz również przesunąć stop o 50% bliżej poziomu otwarcia, gdy pozycja zacznie wykazywać zysk w wysokości co najmniej równej początkowemu ryzyku, aby w ten sposób dać rynkowi więcej miejsca na łapanie oddechu. Wielu traderów utrzymuje obronny stop w odległości 1R od całkowitej wielokrotności R, tzn. jeśli zysk przekracza już początkowe ryzyko 2x, to przesuwają stop na odległość 1R od poziomu wejścia, a gdy zysk przekracza ryzyko 3x, to przesuwają stop na 2R itd. To dobre rozwiązanie, ponieważ zabezpiecza pewien określony zysk i jednocześnie pozwala mu rosnąć, gdy cena będzie szła na twoją korzyść. Najlepsze rezultaty można osiągnąć gdy trend jest silny.

Zobacz również: Regularne analizy Niala Fullera na łamach Comparic.pl!

Traderzy często mają problem z poprawnym używaniem ruchomego poziomu obronnego i nie potrafią odpowiednio zabezpieczyć zysku. Nie ma nic gorszego niż patrzenie jak topnieje wynik z początkowo zyskownej transakcji, aż znika całkowicie, ponieważ nie potrafiliśmy zabezpieczyć zysku, gdy wynosił on 1 lub 2 razy więcej niż początkowe ryzyko.

Poniżej znajduje się wykres dzienny pary AUDUSD z setupem Inside Bar, który pojawił się w połowie września 2010 roku w trwającym trendzie wzrostowym. W tym przykładzie można było przesunąć stop do poziomu wejścia gdy zysk wynosił 108$ (tyle ile ryzyko), a potem, gdy cena wzrosła do dwukrotności ryzyka, zabezpieczyć 108$ zysku, przesuwając stop do poziomu 1R. Potem cena doszła prawie do poziomu 0.9600 lub 3R i cofnęła się do 2R, jednak ponieważ zabrakło 1 pipa do 0.9600, to przesunięcie poziomu stop powinno zostać dokonane dopiero kilka dni później, gdy poziom ten został osiągnięty. Wtedy powinieneś mieć już zablokowane 2R zysku, czyli 216$. W tym momencie albo trzymasz tę pozycję dalej, pozwalając zyskom jeszcze urosnąć ponad 3R, albo przesuwasz obronny stop do poziomu 3R, blokując zysk 324$. W pierwszym przypadku możliwy był do osiągnięcia zysk 4 lub nawet 5R, natomiast w drugim, jeśli stop by został przesunięty do 3R, to transakcja zostałaby zakończona przez święcę Pin Bar w dniu 5 września i zysk wyniósłby 3R.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Stosowanie właściwych relacji ryzyko/zysk sprawi, że staniesz się konsekwentnie zarabiającym traderem

W idealnej sytuacji powinniśmy szukać setupów z ryzykiem do zysku co najmniej 1 do 2, ponieważ wtedy możemy mieć dużo ponad 50% stratnych transakcji, a i tak zarabiać. Dlatego właśnie ryzyko/zysk to “święty Graal” w tradingu. Jeśli będziesz stosować właściwe proporcje ryzyka do zysku, w dłuższym czasie będziesz również stale zarabiać. Wielu traderów jednak nie potrafi zachować tej zasady i modyfikują otwarte pozycje, zazwyczaj zabierając zysk mniejszy niż 1 do 2, a potem otwierają pozycję mającą mniejsze szanse i być może wychodzą ze stratą. Gdy zaczniesz bawić się w takie gierki i nie zastosujesz się do zasad dotyczących odpowiedniej relacji ryzyka do zysku, to ograniczasz sam siebie i to, co mógłbyś osiągnąć jako trader na rynku Forex.

Aby zobaczyć to na liczbach, załóżmy scenariusz, w którym tracisz na 65% transakcji, ale ryzyko/zysk na każdej z nich wynosi 1 do 2. Tak więc w 100 transakcjach masz 65 stratnych i 35 zyskownych, a ponadto załóżmy że ryzykujesz 100$ na każdą. Oznacza to, że na stratnych płacisz łącznie 65 x 100$ = 6500$, ale ponieważ zakładasz zysk 2 razy większy niż ryzyko, to na zyskownych masz 35 x 200$ = 7000$. A zatem po 100 transakcjach zarabiasz 500$, nawet jeśli miałeś 65% transakcji zamkniętych ze stratą! To jest przykład potęgi właściwego użycia relacji ryzyka do zysku. Sztuka polega na tym, iż to wymaga czasu, a traderzy często nie mają wystarczającej samodyscypliny, by wykonać 100 transakcji z ryzykiem do zysku 1 do 2.

Nauka płynąca z tego artykułu jest taka, iż możesz zarobić na rynkach walutowych nawet jeśli będziesz mieć znacznie więcej transakcji stratnych niż zyskownych, ale w tym celu musisz stosować poprawne wielkości ryzyka do potencjalnego zysku. Musisz połączyć wiedzę o ryzyku do zysku z dużą dawką samodyscypliny oraz zrozumieć, że w tradingu nie należy działać raz tak, a drugi raz inaczej, nie możesz zgadywać. Dopiero gdy zastosujesz wszystkie te elementy razem, a ponadto wdrożysz do strategii takiej jak Price Action, to masz duże szanse odnieść sukces jako trader. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się ze strategią Niala Fullera.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here