Naga MarketsArtykuł pochodzi ze strony Nial Fuller – Learn To Trade Price Action

Risk_V_RewardJeśli znalazłbyś się na bezludnej wyspie i w jakiś sposób miał dostęp do internetu, komputera i energii elektrycznej, oraz mógłbyś wybrać do przeczytania tylko jeden artykuł edukacyjny na temat tradingu, to byłby właśnie ten artykuł.

Forex to gra prawdopodobieństw. Traderzy, którzy nauczą się widzieć i myśleć o setupach w kategoriach ryzyka do zysku, na ogół odnoszą sukces. Oczywiście ważne jest również rozwijanie swoich umiejętności handlu uznaniowego, aby posiadać wyostrzony zmysł do znajdywania poprawnie zdefiniowanych setupów we właściwym miejscu i czasie. Z drugiej strony jednak możliwe jest konsekwentne zarabianie nawet jeśli te zdolności nie są jeszcze w pełni rozwinięte. To setupy z odpowiednią relacją ryzyka do zysku dają wszystkim traderom równe szanse na konsekwentne zarabianie. Zrozumienie zasady działania tej relacji oraz umiejętność patrzenia na setupy w kategoriach ryzyka do potencjalnego zysku są najbliższe do “Świętego Graala” tradingu. Stanowią jedne z najważniejszych elementów składających się na sukces w konsekwentnym zarabianiu, ustępując miejsca tylko samodyscyplinie i kontroli emocjonalnej. (Doświadczenie z losowym wejściem i użyciem sztywnej relacji ryzyka do zysku).

Rysowanie poziomów ryzyko/zysk

Pierwszą rzeczą, którą powinny zrobić wszyscy traderzy po zauważeniu setupu Price Action, lub każdego innego rodzaju setupu, jest obliczenie wielkości ryzyka, które trzeba będzie na siebie przyjąć, aby zapewnić danemu setupowi realną szansę na zadziałanie. Traderzy często popełniają błędy podczas określania ryzyka. Jeden z nich polega na tym, że w pierwszej kolejności patrzą na potencjalny zysk – ten błąd wynika z chciwości, albo umieszczają Stop Loss zbyt blisko poziomu wejścia, przez co dany setup nie ma szans zadziałać tak jak powinien.

Zobacz również: Regularne analizy Niala Fullera na łamach Comparic.pl!

Ucząc się myśleć w kategoriach prawdopodobieństw oraz patrzenia na rynek pod względem ryzyka do szans na zysk, należy koniecznie w pierwszej kolejności obliczyć ryzyko, a dopiero potem zysk i jego proporcje w odniesieniu do ryzyka. Koncentrując się przede wszystkim na ryzyku, stajesz się bardziej świadomy jego istnienia i nie masz skłonności do myślenia tylko o tym, jak dużo można wyciągnąć z rynku. Dzięki temu staniesz się również “managerem ryzyka”, a nie tylko “traderem”. Najlepsi traderzy na świecie wiedzą, że konsekwentne zarabianie wynika z efektywnego zarządzania ryzykiem, a zatem odtąd powinieneś myśleć o sobie jako managerze ryzyka.

Następną rzeczą do zrobienia po zidentyfikowaniu wysokiej jakości setupu i oznaczeniu poziomu ryzyka na wykresie, jest oznaczenie poziomu zysku jako wielokrotności ryzyka. Potencjalny zysk musi być co najmniej taki jak ryzyko, albo może być większy, na przykład dwukrotnie lub trzykrotnie – takimi wielkościami powinieneś się zająć w pierwszej kolejności. Jeśli natomiast będziesz chciał używać ruchomego poziomu obronnego Stop, to porady znajdą się w drugiej części artykułu.

Przykłady

Po pierwsze mamy zidentyfikować wysokiej jakości setup Price Action (Formacje Price Action: Pin Bar, Fakey, Inside Bar). Poniżej znajduje się aktualny wykres EURUSD z interwałem 1-godzinnym (oryginalny artykuł powstał w dniu 18.11.2010). Przy średnioterminowym poziomie oporu dla tego interwału pojawił się setup ze świecą Pin Bar wskazujący na możliwość ruchu ceny zgodnie z kierunkiem spadkowego momentum z wykresu z dziennym interwałem.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Następny krok to zaznaczenie na wykresie naszego poziom ryzyka. W tym przypadku wielkość ryzyka jest równa wysokości świecy Pin Bar, od jej szczytu do minimum, tak więc nasz Stop Loss umieszczamy na poziomie 1.3656, jeden pip powyżej szczytu świecy, a poziom wejścia w pozycję krótką znajduje się pod świecą, czyli przy cenie 1.3611, jeden pip poniżej minimum świecy. Całkowita wielkość ryzyka dla tego przypadku wynosi zatem 45 pipsy. Jeśli chodzi o wielkość naszej pozycji, dla tego przykładu przyjmiemy, że wartość 1 pipa wynosi 1$, czyli ryzyko to 45$, a nie 45 pipsów. Pamiętaj, że rzeczywiste ryzyko zawsze należy obliczać kwotowo, a nie w pipsach. Odległość w pipsach jest używana tylko do wyliczenia wielkości ryzyka do potencjalnego zysku.

Teraz możemy skorzystać z wyliczonej miary 45 pipsów, aby zaznaczyć poziomy 1, 2 oraz 3 razy ryzyko w kierunku zysków. Ponieważ wartość ryzyka (R) wynosi 45$, to zysk 1R da 45$, 2R będzie równe 90$, a 3R to 135$. Wielkość Stop Loss to 45 pipsy, zatem odkładamy 1, 2 i 3 razy po 45 pipsów od naszego punktu wejścia 1.3611. W ten sposób otrzymujemy poziomy zaznaczone na poniższym wykresie.

Ten setup oczywiście dał bardzo dobry wynik, ponieważ cena doszła do poziomu na wysokości trzykrotności ryzyka, dając zarobić 3 razy więcej niż wynosiła kwota obarczona ryzykiem. Warto zauważyć, że setupy na mniejszych interwałach czasowych są bardziej narażone na uderzenie w poziom obronny, ponieważ Stop Loss zazwyczaj jest mniejszy niż na wyższych interwałach. Po ustawieniu parametrów transakcji nie trzeba nic więcej robić, wystarczy czekać co zrobi rynek.

Ciąg dalszy w drugiej części – LINKConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here