Naga Marketslogo Tradeciety tcComparic.pl zaczął współpracę z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach oraz nagraniach wideo. Na łamach portalu comparic.pl prezentujemy tłumaczenia tych artykułów dla polskojęzycznych czytelników. Tym razem podejmujemy temat ryzyka w tradingu i tego jak je ograniczyć do absolutnego minimum.


Wbrew temu o czym przestrzegają wszystkie klauzule zrzeczenia się odpowiedzialności, które mówią, że trading jest ryzykowny, mimo wszystko nie jest do końca aż tak niebezpieczny, a przynajmniej nie powinien być. To nieprawidłowe działania w połączeniu ze złym nastawieniem czynią trading ryzykownym. Koncepcja ryzyka w tradingu jest często źle rozumiana i gdy już zakończymy porównywanie lekkomyślnego tradingu (tym trudni się większość amatorów) z kontrolowanym ryzykiem (właśnie tak powinno się handlować) – zrozumiesz jak dobrze ‘wyregulować’ swój trading.

Znasz swój system + Wiesz jak kontrolować ryzyko = Kontrolowane ryzyko

Brak strategii (przewagi) + Brak kontroli ryzyka = Lekkomyślny trading


Trading lekkomyślny

Kontrolowane ryzyko 

Nie znasz swojego systemu?

Znasz swój system.

Warunki rynkowe się zmieniają: trendy z wysokim impetem, szczyty o dużej zmienności, konsolidacje z niską zmiennością, trendy lub zakresy o niewielkim impecie i tak dalej…

Jako trader musisz rozumieć kiedy handlować, kiedy twój system pasuje do ogólnych warunków rynkowych, a kiedy lepiej pozostać z boku.

Profesjonaliści wiedzą kiedy handlować. Rozumieją swoją metodę w 100% i wiedzą jakie warunki rynkowe pasują do ich stylu. Co więcej, rozumieją także jaki model systemu pasuje do ich osobowości i charakteru.

Metoda tradingowa musi być zbudowana z uwzględnieniem mocnych stron tradera przy jednoczesnym upewnieniu się, że jego słabości nie będą oddziaływały na podejmowane decyzje.

Nie używasz stopa?

Respektujesz poziomy stop loss.

Nie ma tu zbyt wiele do powiedzenia. Jeśli nie korzystasz ze stop lossa, już na początku skazujesz się na niepowodzenie. Nie ma stopa, nie ma kontroli ryzyka.

Profesjonaliści wiedzą, że posiadanie stopa jest obowiązkowe. Wiedzą też, że muszą stosować się do jego założeń. Nie grzebią po jego ustawieniu, gdy już są w transakcji i biorą stratę kiedy ta się pojawia.

Dokładasz do stratnych pozycji?

Tniesz straty.

Dodawanie do stratnych pozycji (uśrednianie) jest kolejnym klasycznym błędem amatorów. Chyba, że masz to wcześniej zaplanowane i uwzględniłeś takie działanie w swoich obliczeniach dotyczących wielkości pozycji. Jeśli tak było, to nie ma powodu, by mówić o dodawaniu do stratnej pozycji.

Zamiast dodawać do stratnych pozycji, profesjonaliści ucinają straty i skalują pozycję w dół, kiedy pogarszają się warunki. Redukowanie ryzyka i ograniczanie potencjalnych strat kiedy warunki nie wyglądają zbyt dobrze jest najszybszym sposobem, by poprawić swoje osiągi.

Wchodzisz większą pozycją po stracie?

Posiadasz metodę ustalania wielkości pozycji.

Próba nadrabiania i przywrócenia stanu konta na break even jest kardynalnym błędem i ukazuje tradingową brawurę w jej najczystszej postaci.

Zyskowni traderzy mają jasną metodę ustalania wielkości pozycji. Nie przykładają zbyt wielkiej wagi do każdej pojedynczej transakcji i rozumieją, że szanse układają się na ich korzyść.

Często zmieniasz wielkość pozycji?

Stosujesz elastyczną metodę ustalania rozmiaru pozycji

Niekonsekwentne dobieranie wielkości pozycji jest niszczycielem naszego kapitału. Branie trochę większej lub trochę mniejszej pozycji w danej transkcji jest złe – chyba, że masz jasno ustalone zasady. Powinno się unikać impulsywnego dobierania wielkości pozycji, ponieważ powoduje ono wzrost zmienności na naszym rachunku.

Należy unikać zmieniania wielkości pozycji w oparciu o przeszłe wyniki transakcji. Zamiast tego, wielkość pozycji powinna zależeć od historycznej stopy zysku, współczynnika ryzyka do zysku, jakości setupu oraz od zmienności z jaką możesz sobie poradzić. Kiedy stosujemy wiele strategii, często niezbędne jest elastyczne podejście do ustalania wielkości pozycji.

Posiadasz cele tygodniowe?

Rozumiesz zmienność.

Posiadanie ustalonych dziennych, tygodniowych, czy miesięcznych celów tworzy niepotrzebną presję. Nie możesz wymuszać transakcji. Próba osiągnięcia konkretnego zwrotu prowadzi do błędów i handlowania na bazie emocji oraz bez przewagi.

Bierzesz transakcję, kiedy jest na to odpowiedni czas. Koncepcja zmienności jest bardzo istotna do zrozumienia i dopóki robisz wszystko prawidłowo, a także działasz zgodnie z parametrami swojej strategii – będzie dobrze. Straty natomiast są normalne – ucz się je akceptować i ruszaj dalej.

Musisz zarobić pieniądze?

Jednak transakcja naraz

Nie masz planu B jeśli trading nie zadziała? Jeszcze gorzej jeśli pieniądze na twoim rachunku handlowym zbyt wiele dla ciebie znaczą i obawiasz się je stracić? Badania brokerów wykazują, że tacy traderzy radzą sobie znacznie gorzej. Jeśli „musisz zarobić pieniądze” – nie uda ci się – jest to niemal gwarantowane.

Nie kładź na siebie niepotrzebnej presji emocjonalnej. Bierz to co oferuje rynek i zawrzyj jedną pozycję naraz. Z drugiej jednak strony wiadomo, że jedna transakcja jest bez znaczenia w ciągu trwania całej kariery tradingowej.

Celem profesjonalnego tradera jest wybranie najlepszych z możliwych transakcji bez angażowania w to własnego ego.

Wszystkie pieniądze trzymasz u brokera

Minimalizowanie ryzyka poza wykresami

By uchronić się od problemów związanych z brokerem, zalecamy wpłacanie na rachunek tylko części kapitału przeznaczonego na trading. Załóżmy, że twój cały kapitał tradingowy to 50.000 USD, natomiast wpłacasz na rachunek brokerski wyłącznie 20% tej kwoty, a więc 10.000 USD, natomiast nadal spekulujesz tak jak gdybyś wpłacił całą kwotę.

Nie używaj tego podejścia tylko po to, by zwiększyć ryzyko!

Wszystko zaczyna się od właściwego wyboru brokera. Unikaj bucket shopów, rozglądaj się za regulowanymi brokerami, którzy oddzielają fundusze klientów, a także zapewniają im wsparcie. Nie daj się zwieść prezentom powitalnym. Pytaj o ochronę przed ujemnym saldem i sprawdź jaka jest polityka dotycząca wypłat z rachunku.


Ryzyko vs. Zmienność

Jeśli chodzi o zmienność i ryzyko to istnieje między tymi pojęciami wielkie nieporozumienie:

Zmienność opisuje naturalne wahania twojego salda rachunku, które wynikają z natury tradingu. Straty są normalną częścią tego przedsięwzięcia i nie możesz kontrolować, która transakcja zakończy się zyskiem, a która stratą – nawet gdy sygnał wejścia wyglądał identycznie.

Do tradingu możesz wypróbować rachunek w RoboForex, gdzie obowiązuje ochrona przed ujemnym saldem.

Z drugiej strony mamy ryzyko, do którego dochodzi kiedy nie wiesz co robisz i stawiasz się w sytuacji, gdzie odbiegasz od swojego tradingu planu, bierzesz transakcję, których nie powinieneś albo tracisz więcej pieniędzy niż miałeś w planach.

Podczas gdy zmienność jest normalną częścią tradingu, której nie możesz uniknąć, to już ryzyko może i musi być zarządzane oraz kontrolowane.

Oczywiście są sytuacje poza twoją kontrolą oraz te, na które nie masz wpływu, a mianowicie to jak porusza się cena. Jeśli jednak masz strategię dającą udowodnioną przewagę, skupiasz się na procesie i rzeczach, które możesz kontrolować, unikasz w ten sposób wielu czynników ‘ryzyka’, które każdego dnia niszczą tak wiele rachunków tradingowych.

Czego nie możesz kontrolować

Co możesz kontrolować

Ruchu ceny

Kiedy dokonujesz transakcji

Wyniku transakcji

Kiedy powstrzymujesz się od transakcji

Czym / Co handlujesz

Kiedy wychodzisz z transakcji

Twoje ryzyko

Twój najgorszy scenariusz

Wybór narzędzi

Emocje odnośnie wyniku transakcji

Postęp w nauce


Pozostałe artykuły z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem TradecietyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here