Naga MarketsInwestorzy na całym świecie kierują swoje zainteresowanie coraz wyraźniej w kierunku ETFów zabezpieczanych walutami (currency-hedged ETFs), szukając ochrony przed silną zmiennością na światowym rynku Forex – od początku roku najpopularniejsze waluty zyskują bądź tracą bowiem po kilkanaście lub więcej procent.


Mały, jednak coraz popularniejszy rynek

Przeciętny trader kupuje zazwyczaj niezabezpieczone akcje, gdyż rynek giełdowy w większości przypadków jest negatywnie skorelowany z rynkiem walutowym i rzeczywiście może oferować częściowy hedging przed silnymi i niespodziewanymi ruchami FX. Gdy jednak większość rynków kapitałowych znajduje się w pobliżu rekordowych szczytów, a główne waluty prezentują niespotykaną zmienność w ujęciu YTD (z ang. Year to date), inwestor nie ma szans w nierównej batalii światowych finansów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Właśnie dlatego coraz większą popularność zaczynają zdobywać ETFy (z ang. Exchange traded fund), fundusze inwestycyjne, których celem jest wierne odwzorowywanie wskazanego indeksu, a tytuły uczestnictwa notowane są na giełdzie. Na obecnym rynku inwestor może znaleźć fundusz ETF na praktycznie każdy rodzaj instrumentu – szczególnie na niezwykle popularnym rynku walut. W przypadku ETFów zabezpieczonych walutami trader ponosi dodatkowe opłaty za hedging ryzyka związany z danym instrumentem, zazwyczaj wykorzystując do tego kontrakty forward lub opcje walutowe.

Do końca lipca, w walutowe ETFy wpompowano około $17 miliardów dolarów, co jest zdecydowanym skokiem w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej kiedy inwestorzy zainteresowani tym rodzajem inwestycji przeznaczyli na nie trochę ponad $9 miliardów.

Jak podaje raport ETFGI, ten szczególny typ ETFów nadal pozostaje względną niszą, która stanowi $127 miliardów wartego łącznie ponad $3 biliony rynku. Jednak ich rosnące znaczenie podkreśla wpływ ruchów walutowych na zyskowność portfeli inwestycyjnych.

Jak słusznie zauważa Mark Richards z JPMorgan Asset Management realne wyniki rynku kapitałowego mogą być silnie uzależnione od wyceny waluty w danym kraju. Przykładowo amerykański inwestor zaangażowany w MSCI Europe Index mógł cieszyć się zyskami dolarowymi YTD na poziomie 15,5%, w momencie gdy sam indeks zyskiwał 3,2% w przeliczeniu na euro.

Kursy walutowe niezwykle ważne dla innych instrumentów

Dostawcy funduszy ETF twierdzą, że napływ środków do branży zazwyczaj wzrasta po silnych ruchach na rynku walutowym lub gdy bardzo duża grupa inwestorów obstawia spadek lub wzrost konkretnej waluty. Przykładowo euro zyskiwało 12% od początku roku i jest jak na razie najsilniejszą walutą w kręgu G10.

EUR/USD W1 – wybicie dwuletniej konsolidacji i perspektywa dalszych wzrostów umieściła wspólną walutę na szczycie listy najsilniej trendujących w 2017

W efekcie, w pierwszych siedmiu miesiącach 2017 roku $1,3 miliarda dolarów znalazło się na rynku ETFów śledzących europejskie giełdy i spółki, gdy w tym samym okresie 2016 notowano odpływ powyżej $9 miliardów. Wraz z siłą euro, wielu klientów decyduje się inwestować w produkty zabezpieczane właśnie tą walutą.

Świetnym przykładem zainteresowania ETFami zabezpieczonymi walutą jest również ryzyko polityczne – w kwietniu w związku z francuskimi wyborami prezydenckimi wpływy branży wyniosły prawie $640 milionów, natomiast miesiąc wcześniej zaledwie $6 milionów.

EUR/GBP Monthly – nie uwzględniając zeszłorocznego flash crasu, notowania Eurofunta testują poziomy obserwowane ostatni raz w trakcie wielkiego kryzysu gospodarczego

Inny przykład to funt szterling, który w tym tygodniu wobec euro znalazł się na ośmioletnich minimach (z wykluczeniem krótkoterminowego flash crasu z października 2016) i analitycy twierdzą, że inwestorzy będą kierować swoje zainteresowanie w kierunku funduszy ETF, aby uchronić się przed potencjalnym odbiciem GBP.

Budowanie fortun dzięki funduszom?

O ile koszty zabezpieczenia przed ryzykiem ekspozycji rynkowej mogą być znaczne, nawet w przypadku relatywnie tanich ETFów (z prowizjami rzędu 1 do 2 procent), inwestorzy nadal mogą liczyć na przyciągające uwagę oszczędności – szczególnie w przypadku silnie trendowego i podążającego w jasnym kierunku rynku.

Pod koniec zeszłego roku, oczekiwania co do planów fiskalnych Donalda Trumpa umocniły dolara i pozwoliły Rezerwie Federalnej podnieść stopy procentowe kilkukrotnie. Te oczekiwania w minionych miesiącach zostały jednak zmiażdżone i obecnie większość ekonomistów zakłada osłabianie się amerykańskiej waluty.

Od razu odzwierciedla to rynek funduszy ETF z ekspozycją na Stany Zjednoczone, który przyciągnął w tym roku prawie $6 miliardów wobec trochę ponad $5 miliardów przez cały zeszły rok. Pokazuje to, że inwestorzy walutowi coraz poważniej myślą o zabezpieczeniu swoich pozycji w czasach wzmożonej zmienności.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here