Naga MarketsNagły wzrost zainteresowania kryptowalutami sprawił, że na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej firm oferujących ich zakup bądź sprzedaż a także wymianę krypto-krypto. Warto jednak pamiętać, że w kwestii finansów bezpieczeństwo odgrywa niezwykle istotną rolę, niekiedy większą niż koszty związane z dokonywaniem transakcji. W jaki sposób użytkownicy mogą wybrać dobrego dostawcę usług wymiany kryptowalut? Na co powinni zwrócić uwagę, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich środków?


Są to bardzo ważne pytania i coś, na co należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ ludzie przekazują swoje pieniądze i informacje szczególnie chronione nieznanej platformie. W historii niejednokrotnie byliśmy świadkami upadku bądź ataku hakerskiego jakiejś giełdy. Warto zatem zadbać aby środki powierzać jedynie sprawdzonym, zweryfikowanym i co najważniejsze zaufanym firmom. Mimo, że istnieje wiele podejrzanych (i nieudolnych) platform, to przy odrobinie starań powinieneś być w stanie znaleźć bezpieczne miejsce do kupowania i sprzedawania kryptowalut.

Ważne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę:

 • Prowadzenie działalności wyłącznie z renomowanymi, zarejestrowanymi podmiotami posiadającymi udokumentowane doświadczenie.
 • Upewnij się, że możesz zweryfikować tożsamość właścicieli i pracowników firmy.
 • Spróbuj znaleźć sprawdzalne informacje na ich temat w lokalnych i międzynarodowych mediach.
 • Dowiedz się, czy dysponują silnym zespołem technicznym, który zajmuje się złożonymi sprawami, takimi jak zabezpieczenie czy obsługa techniczna, itd.
 • Upewnij się, że platforma posiada silne procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML), i finansowania terroryzmu (ATF) oraz, że zna swoich klientów (KYC).
 • Spójrz na to, kto zainwestował w rozwój tej platformy. Renomowane firmy venture capital wydają ogromne środki, aby upewnić się, że ich inwestycja trafia do renomowanych firm z kompetentnymi zespołami, silnym bezpieczeństwem itd.

Bezpieczeństwo jest najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę zarówno podczas wyboru giełdy, jak również portfela do przechowywania naszych kryptowalut. Jeśli Bitcoin jest przechowywany na platformie o słabym zabezpieczeniu, istnieje ryzyko utraty tych środków.

Wybierając portfel do przechowywania kryptowalut musimy jednak wybrać pomiędzy bezpieczeństwem a wygodą. Za jedne z najbezpieczniejszych uważa się portfele sprzętowe. Mają one jednak pewną wadę: są mało praktyczne w codziennym użytkowaniu. Do wykonywania codziennych mikropłatności zdecydowanie lepiej sprawdzają się wiec portfele mobilne, które to z kolei nie są zbyt bezpieczne. Uznaje się, że do przechowywania kryptowalut warto wykorzystywać kilka portfeli. Sprzętowy do przechowywania naszych środków oraz np. mobilny, na którym trzymamy jedynie niewielką sumę naszych coinów niezbędnych nam do codziennych płatności.

Wybierając portfel mobilny warto zwrócić uwagę m.in na to, od jak dawna istnieje na rynku oraz ilu ma użytkowników. Jeżeli jakaś platforma funkcjonuje od dawna i ma wielu użytkowników na całym świecie, to świadczyć może o jej wiarygodności. Jednym z interesujących projektów, który kładzie spory nacisk na ekspansję w naszym kraju jest LUNO. Firma istnieje od 2013 roku i z powodzeniem działa w 40 krajach na całym świecie. Łącznie platforma/aplikacja ma już blisko 2 000 000 klientów a jej szczegółowy opis znajdziesz w osobnym artykule.

Luno umożliwia również zabezpieczenie konta 2-składnikowym uwierzytelnianiem dzięki czemu nasze środki są jeszcze bezpieczniejsze. Ponadto wrażliwe informacje o klientach są szyfrowane, a hasła klientów przechowywane w formie zaszyfrowanej. Oznacza to, że nikt (w tym pracownicy Luno) nie ma dostępu do haseł klientów. Regularne audyty finansowe i audyty bezpieczeństwa są przeprowadzane w celu sprawdzenia, czy osoby trzecie mogą (nie mogą) naruszyć nasze bezpieczeństwo. Więcej informacji na temat bezpieczeństwa Luno można znaleźć tutaj.

Jeżeli jednak zastanawiasz się nad jakimś innym portfelem, przedstawiamy listę pytań, na które powinieneś poznać odpowiedź przed podjęciem ostatecznej decyzji i przelaniu tam swoich środków:

 • Czy wiem, z kim mam do czynienia?
 • Czy to prawdziwa firma z prawdziwym personelem?
 • Czy platforma ma silny zespół inżynierów i pracowników ds. bezpieczeństwa?
 • Czy popierają ją światowej klasy inwestorzy?
 • Czy platforma posiada dodatkowe zabezpieczenia, takie jak dwuskładnikowe uwierzytelnianie?

Jakiego rodzaju zagrożenia na nas czyhają i w jaki sposób możemy je rozpoznać i chronić się?

Tak jak w przypadku każdej nowej technologii, tak w przypadku kryptowalut również istnieje spore ryzyko. W tym przypadku jest to ryzyko związane utratą naszych danych osobowych bądź środków finansowych. Ważne jest, abyśmy rozumieli to ryzyko i upewnili się, że mamy narzędzia do ochrony siebie i swoich pieniędzy.

“Phishing” jest atakiem, w którym przestępcy wykorzystują legalnie wyglądającą (ale podrobioną) stronę internetową lub e-mail, aby nakłonić Cię do podania hasła/danych. W tym celu przestępcy często tworzą niemal identycznie wyglądającą stronę internetową, która w stosunku do oryginału różni nie jedynie nieznacznie np. nazwą. Jedną z najprostszych zmian jest zmiana chociażby jednej litery w nazwie strony np. l na I (duże i). Użytkownik myśli, że korzysta z oficjalnej strony giełdy czy portfela a w rzeczywistości próbując zalogować się do swojego konta ujawnia przestępcom swoje dane. Hakerzy używając podanych przez nas danych (login i hasło) uzyskują dostęp do konta na oficjalnej stronie platformy i bez większego problemu kradną nasze środki.

Inni przestępcy działają w jeszcze bardziej bezczelny sposób i podstępnie oszukują swoje ofiary. Zazwyczaj przekonują oni, że znaleźli specjalną lub tajną metodę na osiągnięcie niewiarygodnych zysków po czym oferują handel w Twoim imieniu. Naiwni i niedoświadczeni inwestorzy zaślepieni wizją ponadprzeciętnych zysków często dają się na coś takiego nabrać. Na początku wszystko wygląda pięknie jednak dopiero gdy “muzyka przestaje grać” ofiary uświadamiają sobie, że nie mają pojęcia, do kogo wysłały pieniądze.

Konsumenci mogą łatwo zabezpieczyć się przed upadkiem w wyniku ataków phishingowych lub oszustw inwestycyjnych. Po pierwsze, zawsze sprawdzaj pasek adresu przeglądarki, aby upewnić się, że odwiedzasz prawidłowy adres strony internetowej. Po drugie, używaj dwuskładnikowego uwierzytelniania w portfelach kryptowlautowych i na koniec nigdy nie udostępniaj nikomu swojego hasła. Wykrywanie oszustw inwestycyjnych jest łatwe: jeśli ktoś obiecuje coś, co jest zbyt piękne by mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie jest to oszustwo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGuten Morgen DAX 23.04.2018
Następny artykułDomenomania [DOA] – pod kluczowym oporem – analiza na zamówienie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here