Naga Markets05Widmo recesji zagląda w oczy nie tylko największym gospodarkom świata. W jednej z ostatnich analiz, ekonomiści ING biorą na tapet temat Singapuru, gdzie według nich recesja wydaje się być nieuknikniona, obniżając prognozę wzrostu PKG z 1,0 do 0,3%.


Nadzieja w polityce stymulacyjnej.

Analityk ING Prakash Sakpal zwraca uwagę, że ostatnie wskaźniki gospodarcze w Singapurze tylko utrzymują negatywny klimat, wywołany w ostatnim czasie skutkami wirusa Covid-19. Najmocniej straciły handel i turystyka, czyli sektory, które są w dużej mierze uzależnione od popytu ze strony Chin. Rozczarowujące wyniki przyniosły również odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej, przede wszystkim sprzedaż samochodów, która w styczniu spadła o 34% w ujęciu rok do roku. “Między innymi rosnące bezrobocie powoduje również spadek konsumpcji” – podkreśla P.Sakpal.

Szukasz informacji o rekomendacjach banków na Forex? Sprawdź nasz cotygodniowy raport o dużych bankach. Pobierz raport!
77,4% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Ekonomista ING zauważa, że w styczniu wzrosła produkcja przemysłowa, jednak podobnie jak w przypadku sprzedaży detalicznej, odczyt może być zniekształcony z racji na nowy termin Nowego Roku i prawdopobnie w kolejnych miesiącach wynik będzie niższy.
Tymczasem indeks PMI w przemyśle zanotował największy jednomiesięczny spadek w ciągu ostatnych pięciu lat, zmniejszając się do 48,7 z 50,3 pkt.

Korelacja wyników PMI w przemyśle i wzrostu PKB w Singapurze. Źródło: think.ing.com

“Indeks PMI jest skorelowany ze wzrostem PKB w ujęciu rok do roku. W świetle zmieniającej się sytuacji Covid-19, zwłaszcza szybkiego rozprzestrzeniania się epidemii poza Azję, mała i otwarta gospodarka Singapuru należy do najbardziej wrażliwych. Po wzroście o zaledwie 0,7 % w 2019 r., PKB Singapuru prawdopobnie zanotuje ujemny wynik.(…) W związku z tym prognozujemy spadek PKB odpowiednio o -0,3% r/r i -0,5% w pierwszym i drugim kwartale” – podsumowuje P.Sakpal

Jest to tylko i wyłącznie część Big Bank Report – w którym to prezentujemy najciekawsze komentarze dużych banków w minionym tygodniu. Raport możesz otrzymywać całkowicie bezpłatnie, zapisując się do naszego newslettera na stronie BIG BANK REPORT.

     CHCĘ OTRZYMYWAĆ  BIG BANK REPORT      Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here