Naga MarketsKurs funta coraz mocniej uwzględnia Brexit. Kurs euro spadnie do 0,86 GBP?Funt pozostaje wrażliwy na globalne środowisko podwyższonego ryzyka, argumentują analitycy z Danske Banku. Wskazują, że niepewność Brexitu nie dodaje wsparcia dla brytyjskiej waluty. Jednocześnie prognozują kurs pary walutowej EUR/GBP na poziomie 0,90 w ciągu 1-3 miesięcy oraz powrót do 0,86 w ciągu 6 do 12 miesięcy, pod warunkiem, że prosta umowa handlowa między Wielką Brytanią, a Unią Europejską zostanie zawarta przed 2021 rokiem.

  • Rząd Borisa Johnsona rozpoczął stopniowe łagodzenie ograniczeń
  • Gospodarka Wielkiej Brytanii pozostanie niestabilna
  • Rośnie presja na obniżki stóp przez BoE na terytorium ujemne

Funt wspierany przez poprawę nastrojów, a obciążony przez COVID-19 Brexit

Brexit i kurs funta Wraz z poprawą sytuacji związanej z pandemią COVID-19, rząd Wielkiej Brytanii rozpoczął bardzo stopniowe łagodzenie ograniczeń, przy zachowaniu zasad dystansu społecznego. Ponieważ gospodarka jeszcze się nie w pełni otworzyła, a koronawirus nie jest całkowicie pod kontrolą, brytyjska gospodarka pozostanie niestabilna, zanim, miejmy nadzieję, dojdzie do bardziej znaczącego ożywienia w drugiej połowie roku – napisano w raporcie.

Eksperci podkreślają, że Brexit wraca do porządku dziennego z „trudnym” terminem 31 grudnia 2020 r., ponieważ Wielka Brytania oficjalnie wykluczyła jego przedłużenie. Utrzymująca się niepewność dot. potencjalnego hard Brexitu ograniczy tempo powrotu inwestycji w drugiej połowie roku.

Oczekujemy, że BoE utrzyma niezmienione stawki polityki monetarnej w naszym horyzoncie prognozy, pomimo coraz większej liczby dyskusji na temat obniżenia stóp procentowych do poziomów negatywnych – dodano.

W ich ocenie funt szterling obecnie znalazł się w dwojakiej sytuacji. Z jednej strony ulega pozytywnemu sentymentowi wynikającego z poprawy nastrojów na ryzyko, a z drugiej niepewności związanej z Brexitem.

Prognozujemy, że kurs EUR/GBP będzie zawierać się w granicach 0,90 w perspektywie 1-3M i uważamy, że cross walutowy może sięgać nawet poziomu 0,92. Jednak ponieważ nasz podstawowy scenariusz dotyczący Brexitu zakłada późną jesienią prostą umowę o wolnym handlu obejmującą towary, prognozujemy spadek pary do 0,86 w perspektywie 6-12 miesięcy – podsumowano.

Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here