Naga Marketsccf forex comparic AMOHandel na podstawie poziomów wsparcia i oporu wydaje się prosty. Wystarczy narysować linię horyzontalną, od której cena zawróciła w przeszłości i czekać aż z powrotem do niej powróci. W rzeczywistości jednak, większość traderów zawodzi jeśli chodzi o wykorzystanie technik związanych z tradingiem bazującym na wsparciach i oporach. Dobrą wiadomością jest to, że powody, dla których handel na wsparciach i oporach nie jest tak prosty są oczywiste, gdy jesteś ich świadom. W niniejszym artykule wprowadzimy Cię do lepszego sposobu używania poziomów wsparcia i oporu w Twoim własnym tradingu.

#1 Co mają na myśli traderzy, kiedy mówią o poziomach wsparcia i oporu

Kiedy słyszysz o traderach rozmawiających na temat wsparcia i oporu, zazwyczaj zobaczysz wykres podobny do tego poniżej. Traderzy zapewniają wtedy, że zarabianie pieniędzy na liniach wsparcia i oporu jest łatwe, ale czy to prawda? Kiedy przyjrzymy się bliżej, odkryjemy słabe punkty tradingu na podstawie takiej linii oraz to, dlaczego zarabianie pieniędzy nie jest tak łatwe jak mogłoby się wydawać.

111

#2 Rzeczywistość tradingu na podstawie wsparcia i oporu

Traderzy, którzy rysują na swoich wykresach cienkie horyzontalne linie w celu handlu na ich podstawie zazwyczaj wpadają w jeden z poniższych scenariuszy:

  • Cena zawraca zanim dosięgnie ich linii i przegapiają transakcję

Jest to bardzo frustrujące i traderzy bywają bardziej agresywni przy kolejnych transakcjach, co wciąga ich w spiralę stratnych transakcji.

  • Cena skacze przez poziom wsparcia i oporu

Kiedy taka sytuacja ma miejsce, traderzy stają się zbyt przerażeni, by wziąć kolejną transakcję lub też ich stop loss jest zbyt bardzo oddalony, a w rezultacie maleje stosunek ryzyka do zysku.

Poniższy wykres pokazuje ten sam instrument, który widzieliśmy wcześniej z tym, że zaznaczyliśmy miejsca w których traderzy spekulujący na podstawie wsparć / oporów mogliby stracić pieniądze. Mimo, że na pierwszy rzut oka poziom wygląda dobrze, kiedy przyjrzymy się bliżej, dostrzeżemy gdzie traderzy znaleźliby się w niekorzystnym miejscu.

12

#3 Jak używać stref wsparcia i oporu

Zawodowi traderzy rozumieją, że trading z wykorzystaniem wsparć i oporów nie polega na używaniu pojedynczej, cienkiej linii, która w magiczny sposób będzie przyciągać rynek oraz będzie respektowana. Odkryli oni bowiem, że dzięki wykorzystaniu stref wsparcia i oporu, mogą uchwycić i zrozumieć ruchy cenowe znacznie lepiej.

Więcej odnośników do koncepcji rysowania i wykorzystania wsparć i oporów znajdziesz pod tym linkiem.

Poniższy zrzut ekranu ponownie przedstawia ten sam wykres jednak tym razem użyto strefy wsparcia / oporu. Jak widzisz, strefa ta obejmuje najważniejsze punkty zwrotne. Nie jest jednak to tak proste jak wygląda i warto mieć na uwadze kilka istotnych rzeczy kiedy korzystamy ze stref wsparcia i oporu:

  • Zamiast używać wielu poziomów wsparcia i oporu, możesz wykorzystać poziom górny i dolny, tworząc w ten sposób strefę, która obejmuje najważniejsze punkty zwrotne
  • Rysuj strefy wsparcia i oporu łączące główne punkty zwrotne
  • Im szersza jest Twoja strefa wsparcia / oporu tym więcej będzie uwzględniać swingów cenowych, ALE również tym bardziej będziesz poświęcać swój stosunek ryzyka do zysku na transakcjach

Musisz zrozumieć, że używanie stref wsparcia i oporu nie sprawi, iż natychmiast unikniesz wszystkich stratnych transakcji. Jak już sobie powiedzieliśmy, ta koncepcja również posiada słabe punkty, ale poprzez używanie stref w swoim tradingu, będziesz w stanie zrozumieć koncepcję wsparć i oporów oraz swing tradingu na zupełnie nowym poziomie.

21

# 4 Używanie stref jako filtra szumów

Jest jeszcze jeden sposób, gdzie strefy wsparcia i oporu stają się bardzo przydatne. Strefa, którą widzieliśmy na wykresie powyżej została narysowana na interwale 1-godzinnym (H1). Poniższy wykres ukazuje tę samą strefę wsparcia i oporu, ale tym razem przenieśliśmy się na wyższy interwał (H4).

Jak możesz zauważyć strefa ta zawiera w sobie sporo szumu i uciążliwego ruchu w tę i z powrotem, który często powoduje niepewność i impulsywny trading wśród amatorów. Tak więc używanie stref zamiast cienkich linii może utrzymać Cię z dala od kłopotów, a ponadto zwiększy Twoją zdolność do interpretacji ruchów cenowych.

42

Handluj jak profesjonalista z wykorzystaniem stref wsparcia i oporu

Traderzy nie zarabiają handlując w oparciu o wsparcia i opory z trzech następujących powodów:

  • Rysują cienkie linie na wykresach, by doprecyzować swoje transakcje co sprawia, że bagatelizowane jest znaczenie zmienności i naturalne zachowanie ceny
  • Powoduje to przegapianie transakcji, gdy cena zawraca przed Twoją linią
  • Traderzy łapią też stopa, kiedy cena przebija się przez ich linię

Poprzez używanie stref do identyfikowania wsparcia, oporu oraz punktów zwrotnych, możesz uzyskać znacznie lepszy obraz akcji cenowej i jesteś w stanie skutecznie odfiltrować pojawiający się szum.

Sprawdź ofertę brokera XM, gdzie otrzymasz na start 30 USD, a Twoje saldo będzie zabezpieczone przed ujemnym depozytem.

Szczególnie kiedy zaczniesz używać stref wsparcia i oporu na niższych interwałach do wejść na wyższych ramach czasowych, koncepcja ta będzie bardzo wartościowa.

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here