Naga MarketsPo zamachach, które dotknęły Europę w piątek poniedziałkowe notowania wystartowały z dużą nerwowością. Po północy gdy ruszają notowania kontraktów na europejskie indeksy giełdowe, a płynność na rynku jest ograniczona małą liczbą uczestników, a co za tym idzie małą liczbą zleceń można obserwować dużą zmienność na rynku. Początkowa zmienność jest korygowana już po starcie regularnych notowań indeksów:

  • INDEKSY: Tak też się stało w dniu dzisiejszym. Największa fala paniki dotknęła kontrakty na francuski indeks CAC40 kiedy to chwilę po starcie notowań spadki przekraczały 3%. Uspokojenie nastrojów przyszło szybko zza oceanu kiedy to kontrakty na amerykańskie indeksy sukcesywnie odrabiały straty.
  • WALUTY: Dużo spokojniej zaczął się dzień na rynku walut. Bardziej dynamiczne ruchy widać na parach z japońskim jenem, jednak spowodowane to jest rozczarowującymi danymi o PKB Japonii, które opublikowane zostały w nocy.
  • SUROWCE: Na rynku surowców zarówno srebro jak i złoto zyskują dzisiaj na wartości. Jednak po fali wyprzedaży jaka dotknęła te metale w listopadzie (przełamanie istotnych wsparć) dzisiejsze wzrosty trudno postrzegać inaczej niż zaledwie odreagowanie spadków.

Broker FX GROW funkcjonujący w modelu STP/ECN oferuje również możliwość tradingu na opisanych indeksach giełdowych: DAX, FTSE100, CAC40, S&P500 oraz metalach XAUUSD, XAGUSD.

Sytuacja na europejskich indeksach giełdowych:

Francuski indeks CAC40

Po panicznej przecenie kontraktów na otwarciu, francuski indeks CAC40 już po godzinie 10:00 wyszedł na plus. Na wykresie kontraktów został długi dolny cień. W chwili obecnej możliwy jest zarówno test wsparcia na poziomie 4600 pkt jak i ruch wzrostowy w stronę oporu na poziomie 5000 pkt. Linia trendu wzrostowego na francuskim indeksie nie jest zagrożona.

Wykres CAC40 Future dla interwału D1.
Wykres CAC40 Future dla interwału D1.

Angielski indeks FTSE100

Wyprzedaż na kontraktach angielskiego indeksu FTSE100 nie była tak mocna jak na CAC40. Niskie otwarcie strona popytowa wykorzystała do zakupów, a na wykresie przetestowana została 4-miesięczna linia trendu wzrostowego. Odbicie od linii trendu daje szansę na ruch w kierunku oporów: 6250 pkt 6450 pkt.

Wykres FTSE100 Future dla interwału D1.
Wykres kontraktów na indeks FTSE100 dla interwału D1.

Niemiecki indeks DAX30

Niskie otwarcie na dodatek w okolicy wsparcia umożliwiło silny ruch na północ po ustabilizowaniu się sytuacji na rynkach. DAX wrócił również ponad wsparcie na poziomie 10700 pkt. W efekcie kontrakty na DAX (notowane całodobowo u niektórych brokerów) stworzyły mocną świecę “marubozu otwarcia” czyli wzrostową świecę bez dolnego cienia.

Wykres DAX Future dla interwału H4.
Wykres DAX Future dla interwału H4.

Polski indeks WIG20

Na rodzimym indeksie największych polskich spółek WIG20 sytuacja wygląda najgorzej. Nie zostało to jednak spowodowane piątkowymi wydarzeniami w Paryżu, tylko piątkową wyprzedażą na ulicy Książęcej w Warszawie. Na wykresie tygodniowym zaznaczone jest wsparcie na poziomie 2000 pkt, które powstrzymywało spadki od 2011 roku i to wsparcie w miniony piątek zostało przełamane. Wygląda na to, że twarde dno dla indeksu WIG20 może pojawić się znacznie niżej.

Wykres indeksu WIG20 dla interwału W1.
Wykres indeksu WIG20 dla interwału W1.

Porównaj typy rachunków jakie oferuje broker FX GROW oraz zapoznaj się z codziennymi analizami w języku polskim na stronie brokera.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here