Naga MarketsRynkowe Tankowanie to seria, w której Łukasz Skiba dokonuje przeglądu najważniejszych wydarzeń na rynku ropy. W programie w roli gościa występuje Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw. W trzynastym odcinku na antenie Comparic24.tv poruszono następujące kwestie:

  • Jakie są różnice pomiędzy popularnymi gatunkami ropy i dlaczego rafinerie wybierają dany gatunek?
  • Jakie są losy spreadu pomiędzy ropą brent i WTI?
  • Czy ropa brent traci na popularności
  • Oraz kiedy rafinerie zrezygnują z WTI?

Te artykuły również Cię zainteresują
Ropa brent: 1% wydobycia, odpowiada jednak za obsługę większości rynku finansowego

Osoby które handlują instrumentami opartymi i cenę ropy – znają w zasadzie dwa gatunki czarnego złota: amerykański WTI i europejski Brent. Globalnym benchmarkiem jest cena tzw. Dated Brent, i to właśnie ten gatunek jest punktem odniesienia dla światowego handlu, pomimo faktu, że ma w nim mało udział procentowy.

Dzisiaj świat zajmuje się głównie ropą w odniesieniu do rynku instrumentów pochodnych, natomiast pojęcie dated brent dotyczy świata operacji realnych, rynku spot. Dated brent to konstrukcja brytyjska, która powstała w celu zmniejszenia ryzyka – wyjaśnia Andrzej Szczęśniak.

Dated Brent jest benchmarkową oceną ceny fizycznej, lekkiej ropy naftowej na Morzu Północnym. Termin “Dated Brent” odnosi się do fizycznych ładunków ropy naftowej na Morzu Północnym, którym przypisano konkretne daty dostawy. Każdy datowany ładunek ropy naftowej jest często handlowany więcej niż jeden raz w drodze do rafinerii – gdzie ropa naftowa jest przekształcana w produkty takie jak benzyna, olej napędowy, paliwo lotnicze i inne.

W odróżnieniu od innych surowców, w przypadku ropy trudno jest zmienić łańcuchy dostaw – ponieważ rafinerie są ściśle dopasowane do wybranego gatunku ropy. Andrzej Szczęśniak odpowiada na pytania co poza ceną wpływa na popularność danego gatunku ropy.

W programie przyjrzano się również strategii gry na zmniejszanie się spreadu pomiędzy ceną Brent a WTI.

Partnerem programu Rynkowe Tankowanie jest firma Purple Trading. Rozpocznij handel z Purple i załóż darmowe konto demo http://bit.ly/otworz-rachunek-demoConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here