Naga MarketsAuthor: Emilian Robert Vicol
Creative Commons Attribution License.

Chociaż na rynkach coraz wyraźniej czuć przedświąteczną atmosferę, dzisiaj czekamy jeszcze na napływ ważnych dane makro. W Ameryce jest to odczyt rozpoczętych budów za marzec (ilości nowych mieszkaniowych inwestycji budowlanych rozpoczętych w danym miesiąciu), w Kanadzie natomiast raport BoC.

Odbicie w liczbie nowych budów po lutowym spadku

Liczba inwestycji budowlanych rozpoczętych w marcu odbije najprawdopodobniej o 4,7% do 950 tysięcy po delikatnych, lutowych spadkach o 0,2 punktu procentowego. Wszystko wskazuje, że liczba pozwoleń na budowę pozostanie raczej na niezmienionym poziomie 1015 tysięcy. Marcowe badania przeprowadzone przez National Association of Homebuilders (NAH – Narodowe Stowarzyszenie Deweloperów) sugeruje również wzrost aktywności rynkowej – jakiekolwiek negatywne oddziaływania bardzo ostrej zimy zostały już całkowicie zażegnane.NAH twierdzi także, że wyniki bieżącej sprzedaży oraz zainteresowanie potencjalnych nabywców ożywiły się na przestrzeni marca. Zatrudnienie w branży budownictwa mieszkaniowego również wspięło się wyraźnie do góry – o około 17 tysięcy etatów od początku roku. Może to sugerować, że obecne momentum działalności budowlanej jest mocno wzrostowe. Co więcej, pod koniec lutego liczba projektów zatwierdzonych do budowy jednak jeszcze nierozpoczętych wyniosła 105,2 tysiąca. Możemy więc oczekiwać, że budowniczy są gotowi do rozpoczęcia prac pełną parą, wraz z coraz korzystniejszymi warunkami atmosferycznymi.

Produkcja przemysłowa prawdopodobnie wzrosła.

Dynamika produkcji przemysłowej w marcu wyniosła prawdopodobnie 0.4% z silnym wzrostem produkcji wytwórczej.  Ogólnie zatrudnienie w wytwórstwie spadło w marcu o 1000 etatów, pomimo, że równolegle wzrosła liczba przepracowanych godzin. Aktywność przemysłowa prawdopodobnie wzrosła po ostatnich problemach wynikających z pogody.

Stopy BoC dalej w miejscu

Rynki powszechnie oczekują, że Bank Kanady w swoim dzisiejszym Raporcie Polityki Pieniężnej po raz kolejny utrzyma stopy na niezmienionym poziomie 1,0%. Najnowsze badania wiosennej koniunktury rynkowej pokazały, że inwestorzy oczekują lepszych perspektyw wzrostowych, biorąc pod uwagę ożywienie amerykańskiej gospodarki i spadek wartości CAD.

Taniejący dolar kanadyjski według prognoz, ma wywrzeć presję na wzrost inflacji kosztów produkcji. Musimy jednak pamiętać, że zadziałać może tutaj silna konkurencja rynkowa, pozostawiając oczekiwania inflacyjne „skoncentrowane w dolnej połowie zakresu kontrolnego inflacji BoC wynoszącego 1-3%”.

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here