Naga Markets

W sukcesie inwestycyjnym kluczową rolę odgrywa analiza instrumentów finansowych. Dzięki niej inwestor potrafi określić, czy dany instrument/spółka w przyszłości będzie w stanie zwiększyć swoją wartość. Analiza fundamentalna, techniczna czy sentymentalna, która z nich jest najlepsza, a może należy znać i stosować je wszystkie naraz. Na te pytanie i wiele innych podczas tegorocznej konferencji ABC Inwestowania odpowiada dr Wojciech Świder z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.Dlaczego tak trudno jest pokonać rynek?

Hipoteza rynku efektywnego została po raz pierwszy wprowadzona przez Georga Gibsona w 1889 roku, kiedy to stwierdził, że “W momencie, gdy akcje są notowane na publicznym rynku ich wartość staje się wypadkową osądu najlepszej wiedzy na ich temat”. Innymi słowy ceny akcji są wypadkową przewidywań uczestników rynku na temat przyszłości.

Warto zaznaczyć, że jest to jedna z hipotez dotyczącej tego jak działają rynki. Rynki są efektywne w momencie kiedy ceny instrumentów finansowych zawierają wszelkie dostępne informacje, w tym oczekiwania względem przyszłości.


AVA TradePartnerem portalu Comparic.pl jest AVA Trade  broker oferujący handel CFD na waluty, akcje, towary, kryptowaluty, indeksy i opcje. AvaTrade dostarcza szeroką gamę platform dla traderów na każdym poziomie zaawansowania.

Poznaj możliwości oferowane przez AvaTrade

– Zgodnie z tym założeniem nie ma sensu rozumowanie typu “zakup akcji węglowych, ponieważ węgiel drożeje oraz inwestowanie w spółki gamingowe podczas pandemii, bo ludzie będą więcej grać w gry”. W takich momentach rynek wycenia już aktualną rzeczywistość lub najbliższą przyszłość, dlatego takie spółki są już zazwyczaj po większych wzrostach – wskazuje dr Wojciech Świder.

– Rynki finansowe w większości składają się z kapitału zarządzanego przez profesjonalistów. Wielkie fundusze i banki inwestycyjne najszybciej uwzględniają napływające informacje w cenach aktywów, dlatego tak trudno jest ich pokonać inwestorom indywidualnym. Dlatego uważam, że rynki są efektywne – dodał.

Zaletą hipotezy rynku efektywnego jest fakt, że wystarczy kupić dobrze zdywersyfikowany portfel spółek, aby mieć ekspozycje na cały rynek. Wówczas można czerpać zyski ze wzrostu całego indeksu, bez konieczności stosowania dogłębnej analizy.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBitcoin wygrał ze złotem. Nadchodzi nowy “super-cykl”, prognozuje analityk z Bloomberga
Następny artykułJak skopiować działania Warrena Buffetta z krachu bankowego 2008… w 2023 roku?
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem