Naga MarketsRynki reagują na publikacja protokołu FED, konferencja prasowa wprowadziła zamieszaniePublikacja protokołu z poprzedniego posiedzenia komitetu otwartego rynku narobiła sporo zamieszania na rynkach finansowych. Rzadko zdarza się, by wnioski wynikające bezpośrednio z komunikatu, czy konferencji prasowej szefa Fed różniły się znacząco od interpretacji zapisów treści dyskusji. Tym razem tak jednak się stało, prawdopodobnie dlatego, że inwestorzy są bardzo wyczuleni na wszelkiego rodzaju sygnały dotyczące terminu rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej.

FED opublikowało protokół z posiedzenia komitetu otwartego rynku

Lektura protokołu dostarczyła argumentów zwolennikom poglądu, że Fed może ogłosić rozpoczęcie ograniczania skupu aktywów już we wrześniu.Kolejnych informacji dotyczących tej kwestii można oczekiwać w trakcie zbliżającego się dorocznego sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. Inwestorzy postanowili jednak nie czekać i zacząć działać.Jeśli chodzi o główne światowe giełdy, reakcje trudno jednak uznać za nadmiernie nerwowe. W środę indeksy na Wall Street zniżkowały po około 1 proc., a przecena została powstrzymana już dzień później. W Europie reakcja także była umiarkowana, za wyjątkiem Paryża, gdzie spadki przybrały nieco większą skalę. Wieści sugerujące, że normalizacja amerykańskiej polityki pieniężnej może rozpocząć się już w tym roku, największe wrażenie zrobiła na rynkach wschodzących.

Ostatnie dni przyniosły mocniejszy spadek MSCI Emerging Markets, który w czwartek tracił 1,7 proc., spadając do poziomu najniższego od grudnia ubiegłego roku. Trzeba jednak podkreślić, że indeks ten znajduje się w fazie poważniejszej korekty już od kilku miesięcy, a wpływ na to ma znacznie większa liczba czynników, niż tylko obawy związane ze zmianą nastawienia Fed i umocnienie się dolara.

Widać też, że inwestorzy podchodzą do rynków wschodzących nieco bardziej selektywnie, dostrzegając problemy i zagrożenia gospodarek azjatyckich oraz restrykcyjne posunięcia chińskich władz względem sporej części firm nowych technologii. Pozostałe regiony nie doświadczają jednak odwrotu kapitału, czego przykładem jest również relatywnie dobre zachowanie naszego indeksu największych spółek.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena ropy brent | orlen akcje forum | pgnig gielda | kęty akcje opinie | pkp cargo giełda | jsw opinie | kurs lewa prognozy |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here