Naga MarketsUSA, Global BD Trading, Comparic
CC Autor: Brian Glanz

O godzinie 15:45 i 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMI dla sektora usług – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla traderów z USA zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.


Kreacja miejsc pracy najszybsza od września 2015 roku

Zgodnie z raportem IHS Markit, wskaźnik PMI dla sektora usług plasował się na poziomie 53,90, co jest delikatnie lepszym wynikiem od prognoz i odczytu wstępnego (53,40). Nie zmienia to jednak faktu, że wypadał poniżej rezultatów listopadowych (odczyt finalny na poziomie 54,60). Bardzo korzystnie prezentowały się natomiast dane odnośnie nowych miejsc zatrudnienia (54,50, poprzednio 52,10).

Źródło: IHS Markit
Źródło: IHS Markit

Jak jednak wspomniano we wstępie, powyższa publikacja nie ma większego znaczenia dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych. Dlatego przejdźmy do zdecydowanie istotniejszego wskaźnika ISM opublikowanego o 16:00.

PMI usługowe ISM również gorsze od listopada

Podobnie jak w przypadku danych opublikowanych przez IHS Markit, wyniki instytutu ISM okazały się delikatnie gorsze od listopadowych. PMI pozaprzemysłowe na poziomie 57,20, prognoza 56,60, poprzednio 57,70 (wstępny odczyt za grudzień 57,20). Bardziej niepokojące są jednak wyniki jednego ze wskaźników składowych dotyczących zatrudnienia (53.8 vs 58.2 poprzednio).

Zarówno IHS Markit i ISM potwierdza pewien zakres spadków, jednak wyniki nadal są dosyć dobre – wszystko powyżej neutralnego poziomu 50,00 rynek odbiera jako pozytywną publikację.

Na większości majorsów obserwowaliśmy chwilowe umocnienie USD o kilkanaście pipsów, a następnie szybki zawrót do poziomu wyjścia. Dane przeszły przez rynek więc bez większych emocji.

EUR/USD – czeka nas 230-pipsowa konsolidacja?

Od rozrysowania średnioterminowych dołków na EUR/USD (okolice 1.0366) w połowie grudnia cena kilkukrotnie testowała ten poziom, jednak na wykresie H4 nie była w stanie zamknąć się poniżej. Możemy więc uznać go za bazę wsparcia dla byków szukających okazji zakupowych. Gdzie jednak przebiegać mogłoby górne ograniczenie konsolidacji? Jednym z pewniejszych poziomów wydaje się być okrągły 1.0600, który pokrywa się z 50% zniesienia grudniowej deprecjacji:

EUR/USD H4
EUR/USD H4


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here